WETENSWAARDIGHEDEN VAN DE REDAKTIE Het sterk groeiende ledental van onze Kring schept verplichtingen. Terecht mag m.i. van 'sterk groeiend' gesproken worden, omdat we in het afgelopen kwartaal 44 nieuwe leden allen lid geworden per 1 januari j.l.mochten in schrijven. Misschien mede het resultaat van een door ons bestuurslid G.J. de Rooij ontworpen wervingsfolder. Zo heeft u dan ook in januari van dit jaar de eerste Wete -'nieuwe-uitvoering' ontvangen en mede door de reacties van de leden besloot de Redactiecommissie ter verduidelijking de vol gende veranderingen aan te brengen: - Het embleem op de omslag is wat dikker afgedrukt. - Besloten is, om de namen van de auteurs van de verschillende artikelen slechts te vermel den in de inhoudsopgave, die achteraan in De Wete (op een vaste plaats dus) zal worden vermeld. Natuurlijk is de auteur belangrijk, maar nog belangrijker vinden we het artikel; beter gezegd: de inhoud ervan. We zullen daaraan even moeten wennen. - Bestuur en Redactiecommissie vinden, dat in De Wete een duidelijker lettertype moet worden gebezigd. Met de drukker is hierover overleg gepleegd. Wat betreft de inhoud zal het u in de voor u liggende uitgave opvallen, dat aandacht besteed wordt aan de periode 1940-1945. Ook tijdens een bijeenkomst 16 mei a.s.-ftlstaat de tweede wereldoorlog centraal. Voor velen onder onder ons zal deze tijd er een zijn van pijnlijke herinnering. Het bestuur is zich daarvan terdege bewust, maar meende toch aan dit gebeuren de nodige aandacht te moeten schenken. Dat de Redactie van De Wete die zelfde gedachte was toegedaan, is verheugend. Redactie en Bestuur zitten wat inhoud en uitvoe ring van ons blad betreft duidelijk op één lijn en dat stemt alleen maar tot tevredenheid. Ligt dan wellicht hierin voor een belangrijk deel de kracht van onze vereniging? In de komende maanden zal er ongetwijfeld veel aandacht worden geschonken aan het feit dat 45 jaar geleden de tweede wereldoorlog tot het verleden behoorde. Een verleden, dat tot op de dag van vandaag diep in het geheugen van vele Nederlanders is geprent. In de loop van de jaren zijn er in De Wete al heel wat van die herinneringen geplaatst in de vorm van verhalen, die vaak door onze leden zelf waren beleefd. Ook nu willen wij in dit herdenkingsjaar aan dacht aan dat verleden besteden en deze keer op een wat bijzondere wijze. Met toestemming van de auteurs, mevrouw drs. C. Visser en drs. A. Visser, plaatsen we enkele fragmenten uit een door hen gepubliceerd boek 'Zeeland in de oorlog 1940 - 1945', dat 5 jaar geleden in opdracht is geschreven voor de Zeeuwse school jeugd. We hebben gekozen voor hun verhaal over de J oden vervolging met daarbij aansluitend, zoals ook in het boek, het verhaal van een jongen van Joodse afkomst, woonachtig in Middelburg. Er zijn deze keer twee nieuwe rubrieken. Allereerst opent onze voorzitter de rubriek Ar chiefvondsten. Het is de bedoeling dat leden, die zich met archiefwerkzaamheden bezig houden en dat zijn er heel watin deze rubriek de gelegenheid krijgen om voor ons allen aardige en wetenswaardige vondsten te publiceren. Wij verwachten veel van deze rubriek. Onder het portretvignet van J. Vader zullen we in het vervolg weer aandacht gaan schenken aan zijn werk. Frans van den Driest zal in het vervolg Uutdruksels en Versjes van J. Vader bewerken voor plaatsing in De Wete en ook zullen we weer gaan putten uit zijn schriften, waarin nog een rijke voorraad verhalen aan wezig is. In deze Wete vindt u ook nog een bijdrage over Paasgebruiken. Enige jaren geleden is daar ook over geschreven. Beide verhalen hebben enkele overeenkomsten, maar daarnaast toch ook weer zoveel verschillen dat we meenden, met de Paasdagen weer in het verschiet, deze bijdrage gerust te kunnen plaatsen. 1

de Wete | 1990 | | pagina 3