Veerse verhalen, 24 januari 1990. Het blijkt de Heemkundige Kring Walcheren beter te gaan dan de politiek. Verteller op deze avond, de heer J.D. de Voogd merkte op dat geen politieke bijeenkomst zoveel toehoorders (170!) op de been brengt. 'Geuzen' noemde hij de personen waarover hij sprak. Zij ageerden op hun manier tegen on recht of overheersing: Vrouwen als Dignate Robbertz, die men van hekserij betichtte. En de watergeus Johan de Kuyk, die bewerkstelligde dat op april zes Alva zijn fles verloor (1572). Ook bevrijdde hij Veere met de hulp van Engel sen en Schotten van de Spaanse overheersing. Daarbij werd het Klarissenklooster geplunderd en verdwenen het Schuttershof en de kerk van Zanddijk. Er wachtte de bevrijders een gevarieerd menu, waarop o.a. pauw, roerdomp en reiger prijkten. De rekening -inclusief de 424 1. genoten wijn- werd de gemeente Veere gepresenteerd. In de strijd tegen de Spanjaarden ging Veere's admiraal Bastiaan de Lange Van Speyk voor: Hij verkoos de lont in het kruitvat te steken, liever dan geënterd te worden door de vijand. De watergeus dook weer op door zijn naam te lenen aan de gelijknamige plaat in het Veerse Meer. Over Hendrik Willem van Loon zijn vele verha len te vertellen. Deze man van gewicht verkreeg grote bekendheid in Amerika. De schrijver en schilder liet ook zijn sporen in Veere na. Trots op zijn geboortestad, gaf hij op een zelfvervaar digde wereldkaart slechts deze plaats aan. Ook doet het verhaal de ronde, dat hij een brave

de Wete | 1990 | | pagina 4