Maar plots gemurmel door de rijen De wijdingsfeer ontaardde in tumult: Het wijnvat door de priester aangebroken Bleek tot de rand met water slechts gevuld Elk had gedacht: 'Ik hoef geen wijn te brengen, Op zulk een vat merkt men dat water niet'. Zij dachten ongemerkt de wijn te kunnen lengen En zongen in de kerk schijnheilig 't hoogste lied Ik heb die nacht, toen alle burgers sliepen, Mijn wraak geuit, waaruit mijn afschuw bleek: Ik heb een handvol zand in 't Veersegat gesmeten: Het Veergat zou verzanden tot een kreek. Die hand vermenigvuldigde zich tot miljoenen handen. De schepen volgelaan, zij schuurden over 't zand Zij konden niet als vroeger weer in Veere's haven landen De kooplui stonden handenwringend aan de kant. Zo werd de roem van het eens zo trotse Veere Tot niets! De stad ging zienderogen achteruit. Het licht van Veere's onverwoestbare glorie, Ging als dit vers, gelijk een nachtkaars uit. Met dank aan de heer J.D. de voogd, die deze sage in 1955 dichtte voor de toenmalige burgemeester, jhr. J.F. den Beer Poortugael. T)e Koninklijke Marine op Walcheren in het verleden en het heden' Ongeveer 75 leden trotseerden op 28 februari de stormachtige elementen om een in diverse op zichten uitzonderlijke avond bij te wonen. Uit zonderlijk in de eerste plaats omdat we niet op onze gebruikelijke stek bijeen kwamen, maar in de Vlissingse Marinekazerne. Verder uitzonder lijk omdat we die avond twee sprekers hadden, geen gulden in de zak hoefden te stoppen en ook nog ontvangen werden met (gratis) koffie. Maar bovenal zeker ook uitzonderlijk vanwege het onderwerp: de Koninklijke Marine: derhal ve niet enkel heemkunde 'van toen' maar zeker ook 'van vandaag'. Na het welkom door de kazerne-commandant, Kapitein-ter-zee J. Nillesen, en een openings woord van onze voorzitter kwam als eerste spre ker Dr. Ph. M. Bosscher, conservator van het Marine Museum te Den Helder, aan het woord. In een voor het onderwerp veel te kort tijdsbe stek slaagde hij er desondanks in de historie van de (ruim!) 500jaar oude Koninklijke Marine op duidelijke wijze te schetsen. Zo kwamen die avond de vijf Admiraliteiten (Friesland, Noor derkwartier/West-Friesland, Amsterdam, de Maze en Zeeland) weer even tot leven, werd de kaapvaart in een juist perspectief geplaatst en werd natuurlijk niet vergeten de nodige lof toe te zwaaien aan (ook volgens Bosscher) 's werelds grootste Admiraal, Michiel de Ruyter. Ook wer den we ingewijd in de wijze waarop de beman ning van Lands vloot werd gerecruteerd (aan de diaconieën en armbesturen werd b.v. ver zocht geen uitkeringen te doen aan personen die tot varen in staat waren) en zullen veel toehoor ders met verbazing gehoord hebben dat ons land in die 17e eeuw in staat bleek een vloot met meer manschappen op te been te brengen dan thans het voltallige personeelsbestand van de marine groot is (en dat terwijl de bevolking 4

de Wete | 1990 | | pagina 6