DE JODENVERVOLGING Heb je niet gehoord van die hollebollewagen. Waar die hongerige Gijs op zat? Hij kon schrokken, Grote brokken. Een koe en een kalf, en een heel paard half, Een os of een stier, En zeven tonnen bier, Een kerk vol rapen, Een hok vol schapen, Bronnen: En nog kon hoüebolle Gijs Zeeuws Documentatiecentrum van de honger niet slapen. Archief, gemeente Middelburg De meeste mensen in Nederland behoren tot het blanke ras. Maar de laatste jaren zijn er veel mensen in ons land komen wonen die er anders uitzien. Het is nu heel gewoon om samen met kinderen die tot een ander ras behoren, in de klas te zitten. En wie kijkt er nog van op als hij een Surinamer of een Vietnamees op straat tegenkomt? Chinezen, negers, indianen, Eskimo's, blan ken, het zijn allemaal mensen en de ene groep is niet beter of slechter dan de andere. Toch zijn er mensen die daar anders over denken. Zij beweren dat het ene ras superi eur is ten opzichte van het andere. Dat heet racisme. En aanhangers ervan noemen we racisten. Hitler was een racist. Hij minachtte alle rassen behalve het zijne, het blanke. Maar binnen het blanke ras maakte hij nóg een verdeling, waarbij hij niet op het uiterlijk van de mensen lette, maar op hun afkomst. Hij onderscheidde twee groepen: joden en niet- joden (die hij ariërs noemde). En volgens hem waren de ariërs het superieure ras. Hij haatte de joden. Hij beweerde dat zij de schuld waren van alles wat verkeerd was gegaan in Duitsland en in de rest van de wereld. Hij noemde hen onbetrouwbaar, heerszuchtig, vals, minderwaardig, verachtelijk. Wat waren dat dan voor mensen? Een paar duizend jaar geleden woonden de joden allemaal in Palestina. Door aller lei oorzaken verspreidden ze zich in de loop van de geschiedenis over bijna de gehele wereld. Dat is niet zonder zeer grote moeilijkheden en zeer veel ellende gegaan. De joden werden in vele landen niet geduld, ze werden zelfs wreed ver volgd. Het antisemitisme is al heel oud. De laatste honderd jaar ging het beter, bijna overal werden de joden aanvaard als medeburgers. Ze hadden zich aangepast in de landen waar ze terecht waren gekomen: ze hadden er werk gevonden, de kinderen gingen naar school en ze spraken de taal van het land. Ze waren niet of nauwelijks te onderscheiden van de mensen die er altijd van geslacht op geslachthadden gewoond. Het waren joodse Nederlanders geworden of joodse Fransen of joodse Amerikanen. En natuurlijk ook: joodse Duitsers. Ze leefden vreedzaam met en tussen alle andere mensen. Maar Hitier haatte hen. Hij zei, dat het voor de toekomst van Duitsland noodzakelijk was, dat ze zouden verdwijnen. En dat verdwijnen moet je letterlijk opvatten. Hitier en zijn staf ontwierpen een plan, een programma, om de joden volledig uit te roeien. In Duitsland, maar ook in de landen die Duitsland aan zich had onderworpen. Dus ook in Nederland. In 1940 woonden er in Zeeland ongeveer 250 joden. Hoe zullen ze zich gevoeld hebben toen de Duitsers ons land binnenvielen? Van Hitier hadden ze niet veel goeds te verwachten. Sommigen vluchtten, naar Frankrijken Engeland. Noodgedwongen kwamen enkelen na enige tijd weer terug. De meesten waren echter gewoon thuis gebleven. Ze wachtten af, misschien zou het allemaal nog wel meevallen. Ze deden toch niemand kwaad? Het eerste halfjaar gebeurde er inderdaad met 7

de Wete | 1990 | | pagina 9