1971 1991 DE DAMHERTEN IN EN ROND ORANJEZON Zomer- en winterkleding, werk-, kerk- en kermisdracht, rouwkleding in alle gradaties trok aan het oog voorbij. Plaatselijke en maatschappelijke verschillen vielen daarbij op. Arnemuiden ontbrak niet, de Nieuw- landse dracht wel, aldus een der aanwezigen. Opvallend was het kleurig accent in de kledij van de 19e eeuw. Later ging het zwart over heersen en bleef de kleur beperkt tot de beuk. Godsdienstige beïnvloeding? Of is er een andere reden voor? Voorzitter Han van de Broeke sprak zijn dank uit vooralle reacties in natura, die hij ontvangen had na een oproep in De Wete. De Stichting kan nog meer gebruiken. En zoals te zien was, is dit in goede handen. Op meesterlijke wijze praatte, in boerenkos tuum gestoken. Bram Francke de zaken aan elkaar, hetgeen van een goede 'schoolmeester' verwacht mag worden. Met het Zeeuwse volkslied werd deze succes volle middag besloten. Riet Rauwe- Labruyere Wellicht is het U wel eens vergaan als mij. Terugkerend van een wat uit de hand gelopen vergadering plotseling enkele schimmen op de donkere, door de koplampen verlichte weg. Je trapt op de rem. Ze verdwijnen in het duister om eensklaps terug te keren. Met de schrik nog in de benen vraag je je af: reeën of herten? Wanneer deze gebeurtenis zich afspeelde tussen Vrouwenpolder en Domburg is de kans groot, dat het om damherten gaat. Deze streek mag zich verheugen in het bezit te zijn van de 'enige, in het wild levende damhert populatie van Nederland'. Damherten waren vóór de ijstijden inheems. Nadat deze diersoort door het landijs was teruggedrongen tot in Klein-Azië zijn ze langs natuurlijke weg niet meer teruggekeerd. Het zijn de Phoeniciérs geweest, die ze naar de landen van de Middellandse Zee hebben ge bracht. In hoeverre de Romeinen een rol speel den bij de verbreiding tot in onze streken laat zich alleen maar raden. Zeker is wel, dat Prins Maurits grote aantallen in de duinen bij Den Haag liet rondlopen ten behoeve van de jacht. Tegenwoordig verblijven damherten alleen maar in afgerasterde terreinen zoals het Kroondomein en het Deelerwoud. Dan zijn er natuurlijk de verschillende hertekampen tot 'leringhe ende vermaek'. Een kleine roedel is vanaf de weg 6

de Wete | 1991 | | pagina 8