worde voorzien. Het mag overbodig gerekend worden de nood zakelijkheid van die maatregelen nader te be togen; maar het belang dat ik in het behandelde onderwerp stel hoopt mij UEdachtb. te ver zoeken mij te willen berigten tot welk gevolg de overwegingen van uwen gemeenteraad deswege zullen hebben geleid. De inspecteur voor het Geneeskundig Staats- toezigt in Zeeland (wg) Adrich(?) Fokker Aan de Heeren Burgemeester en Wethouders van Koudekerke Eén lokaal, 158 kinderen, 4 leerkrachten, er moest op korte termijn verandering komen. Van het peil waarop het lager onderwijs stond in de vorige eeuw moet men zich niet veel voor stellen. Er was geen leerplicht, veel kinderen bezochten enkel in de winter de school. Men leerde er de eerste beginselen van rekenen, lezen en schrijven. Maar daar hield het dan veelal mee op. Maar nu was daar die brief van de heer Fokker en dus was goede raad duur. De gemeenteraad besloot tot de bouw van een geheel nieuwe school op de plaats waar het oude lokaal stond. In de Middelburgse Courant werd de aanbeste ding aangekondigd op23 februari 1869. De bouw werd gegund aan A. Looise in Vlissingen voor de som van 5124, 70. De prijs van de gedenksteen werd besomd op 19,00. Hij siert tot op de dag van heden de al lang in onbruik geraakte school. Op 22 februari 1870 vond de opening plaats. Men maakte er geen dolle boel van, want de rekening vermeldde: Thee met suiker 1,50 Koffie met suiker en krententulband 4,50 3 Flessen rode wijn met suiker 3,60 te samen 9,60 Of de kinderen ook wat kregen, werd niet ver meld, maar goed, de periode van hoofdpijn was voorbij. De school bestond uit 3 leslokalen en een gymnastieklokaal. Hoe ging het er aan toe in die dagen op de lagere school? In de periode 1906 tot 1912 toen ik zelf op deze school ging, zaten we altijd met twee klassen in 1 lokaal. Hoewel er dus een gymnastieklokaal aanwezig was, hebben wij nooit gymnastiekles gehad. Wel werd soms het speelkwartier erin gehouden en een geliefd spel was dan soms: Herder laat je schaapje gaan Wij zijn bevreesd Voor wie? Voor de boze weerwolf De boze weerwolf zit gevangen Tussen 2 ijzeren tangen Tussen de zon en de maan Herder laat je schaapje gaan Verder werd dit lokaal gebruikt om de kinderen die van ver kwamen er tussen de middag hun boterham op te laten eten. Daartoe stonden er enkele afgedankte schoolbanken. Als één van de overblijvers zijn boterham niet op kon, stopte hij die in een kastje. Gevolg: muizen, die soms onder de les het lokaal binnen tippelden. De meisjes sprongen boven op de banken en wij als jongens probeerden ze te vangen. Grote her rie en de meester kontroleerde of er eten lag in de kastjes. Vermandende woorden en een streng verbod op het verbergen van eten in de kastjes, hetgeen weer spoedig vergeten werd. In de gang stond een emmer met water voor deze kinderen. De 'maitresse', zo noemden we de vrouw van de hoofdonderwijzer, zorgde daar altijd voor. Je moest het niet wagen om er uit te drinken, want je hoorde direkt iemand roepen: dat meuge julder nie, das vö de huus die over bluve'. Onze onderwijzer was een groot muzieklief hebber en zodoende leerden we drie-stemmig zingen. We kregen dan ook een uitnodiging om in België te komen zingen. Dit was niet alleen om onze zangkwaliteiten, maar ook omdat we allemaal in klederdracht waren. Tot onze grote spijt durfde de meester dat niet niet aan, des te meer speet het ons omdat een kinderkoor uit Westkapelle wél regelmatig een uitnodiging kreeg om in het buitenland te komen zingen, voor ons was er enkel het door het 'land' rijden of een reisje naar Breda of Rotterdam. We vonden dit overigens ook geweldig leuk. Een maal per jaar gaven we een zanguitvoering, we zongen dan liedjes uit 'Kun je nog zingen, zing dan mee'. Zelfs op mijn leeftijd ken ik nog de tekst van de toneelstukjes die we opvoerden. Genoeg over het schoolleven uit mijn jeugd. Maar ja, een verhaal over het leggen van de Eerste Steen bij de bouw van je 'eigen' school, 11

de Wete | 1991 | | pagina 13