tig vormgegeven door Klaus Baumgartner. Ik wens het veel lezers toe! - De kleine Hofman (samenstelling Wim Hof man, Klaus Baumgartner, Ida Schuurman), Vlissingen, Openbare Bibliotheek Vlissingen, 1991 (f 49,50), ISBN 90-900-4004-8. Peter Sijnke Kijkgids Middelburg Tijdens een bijeenkomst op 27 maart 1990 is in de Kloveniersdoelen te Middelburg de 'Kijkgids Middelburg' gepresenteerd. Eén van de samenstellers, de heer Kees Bos, overhandigde de Nederlandstalige uitgave aan drs. P.A. Wolters, oud-burgemeester van Mid delburg. De Westduitse consul R.J. Bruns was aanwezig om de Duitstalige editie in ontvangst te nemen. Deze 'Kijkgids' geeft allereerst een helder en vlot leesbaar overzicht van de geografische geschie denis van Zeeland, waarna uitvoering op het duizendjarige verleden van Middelburg wordt ingegaan. Een duidelijk keerpunt hierbij is het Duitse bombardement van 17 mei 1940. Veel prachtige monumenten gingen verloren; geluk kig bleef ook veel behouden. De gids loopt, zoals op het achterblad te lezen is, aan de hand van een drietal wandelingen langs de historische en geografische lijnen van de stad. De 'Abdijroute' laat de wandelaar kennismaken met de belangrijkste (en waarschijnlijk voor de leden van onze Kring ook de meest bekende) bezienswaardigheden. De beide andere wande lingen, de 'Havenroute' en de 'Bolwerkroute' gaan langs minder vaak bekeken stadselemen- ten. Alle drie de routes zijn duidelijk en boeiend beschreven. Veel aandacht is geschonken aan interessante details, zoals gevelstenen, kanon lopen ter markering van stoepen en sleuven voor het plaatsen van vloedplanken. De gids ziet er fraai verzorgd uit en is voorzien van een groot aan kleurenillustraties. De prijs (f 14,95) is misschien voor de toerist aan de hoge kant, maar de uitgave is het alleszins waard. Ook voor degenen die Middelburg al kennen: er valt nog veel te ontdekken. Zoals de schrijvers zelf aangeven: 'Middelburg is echt een ware schatkamer!'. Kees Bos (eindred.), Aad de Klerk en Taeke Stol, Kijkgids Middelburg. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie (f 14,95). ISBN 90-72146-12-3. Stadtführer durch Middelburg, vertaling Ingrid Böttcher. ISBN 90-72146-13-1. R. Kruse-ter Avest 17

de Wete | 1991 | | pagina 19