tdafaww )iih„ r r, 'inn, m tOoord en beeld Theehuisje T)e Griffioen' Op speurtocht naar bijzondere zaken die passen in deze rubriek kwamen we via het pad langs de Domburgse Watergang in Middelburg uit bij het theehuisje van het voormalige buiten 'De Griffioen'. Lopend langs het pad komt men onder de indruk van de rust en de schoonheid die in deze omgeving nog heerst en heeft men op sommige plaatsen zich op een veelheid van Middelburgse monumenten. Daarbij valt hier het 18e eeuwse herenhuis met de bijbehorende theekoepel het meest in het oog. Eens heeft hier een buitenplaats gelegen met ongetwijfeld prachtige tuinen en waterpartijen. Nu vinden we hier nog slechts enkele delen van terug in de direkte omgeving van het huis in de naastgelegen woonwijk. Theekoepels of theehuisjes vormen stille getui gen uit een periode waarin theedrinken bij de welgestelden uitgroeide tot een ceremonie pas send bij de levensstijl. De schepen van de V.O.C. brachten in de 17e eeuw ook dit produkt op de Europese markt en het werd al spoedig in de huiselijke kring een gewaardeerd genotmiddel. Aanvankelijk vooral in de kringen van de rijken die hiermee ook weer een mogelijkheid kregen om hun rijkdom te etaleren. Wat was er aant rekkelijker om van deze drank te genieten in een fraai glazen paviljoentje uitziende op park en water? Opdrachtgevers en bouwlieden zijn hierin beiden zeker geslaagd. Hoewel hierover geen absolute zekerheid bestaat wordt het ontwerp van onze theekoepel toegeschreven aan de beroemde architect Van Bauerscheit Jr. (1699-1768). Op Walcheren zeker geen onbekende. Door zijn toedoen straalt het gebouwtje iets van macht en status uit. Het is een goed voorbeeld van late barok of rococo, de stijl die Van Bauerscheit zo goed beheerste. Geen wonder dat dit gebouwtje op de lijst van geregistreerde monumenten staat. Zittend in de koepel kon men toendertijd uit kijken over het wijde Walcherse land en kon men de buitenplaatsen langs de Koudekerkseweg zien liggen. Over het water van de Domburgse Watergang zal men de bootjes hebben zien varen van en naar de stad beladen met landbouwprodukten en bouwmaterialen. De veerschuiten, waar Mid delburg en Domburg zelfs straatnamen aan hebben te danken, zijn vele jaren langs de fraaie theekoepel gegleden. De laatste schipper van het schuitveer op Middelburg, de heer Sinke, verruilde dit beroep in 1886 voor het werk van badman op het strand in Domburg. In welk jaar het oorspronkelijke huis 'De Griffioen' precies is gebouwd, is niet bekend. Op de kaart van Middelburg, die door Goliat in 1657 is vervaardigd en in 1696 in de Croniek van Zeeland verscheen, komt een gebouw voor dat veel overeenkomst vertoont met het huidige. Het zal dus in de tweede helft van de 17e eeuw zijn gebouwd. Herman van de Putte (1628-1678), bezitter van de buskruitmolen 'De Grenadier' en tevens vermogend lakenkoopman, liet het buiten ont werpen. In de heraldiek, aanvankelijk alleen door de adel toegepast, speelden leeuwen en adelaars een grote rol. De rijke 17e eeuwse kooplieden maten zich eveneens adellijke allures aan en zo vernoemde Herman van de Putte, de nieuwe bezitter, zijn huis naar een fabeldier, half leeuw, half adelaar: De Griffioen. Over de vele bezitters is in de loop van de tijden uitgebreid gepubliceerd door o.a. W.S. Unger, P.W. Sijnke en A.F. Baljeu. Vader en zoon Van de Putte, die als kooplieden ook de kaapvaart en slavenhandel niet schuw- 18

de Wete | 1991 | | pagina 20