den, behoorden door huwelijken en vererving uiteindelijk tot de belangrijke Middelburgse regentengeslachten waarvan velen ook in de loop der jaren bewoners werden van het buiten. Leden van de families Van den Brande, Scho- rer, Pous, Reigersberg, v.d. Perre, Tak van Poortvliet en vele anderen zullen in de fraaie koepel genoten hebben van thee en uitzicht. Aan deze be woningsgeschiedenis komt in 1932 een eind als de gemeente Middelburg het buiten aankoopt om op de bijbehorende gronden een uitbreidingsplan te kunnen realiseren. Toen in 1940 de oorlog uitbrak en het Middelburgse stadhuis verwoest werd, kon in 'De Griffioen' de secretarie worden gevestigd en werd het thee huisje als tijdelijke trouwzaal ingericht. Echter van korte duur omdat de toestand van de vloer zo slechts was, dat men er geen gasten meer durfde te ontvangen en zo zijn er slechts drie huwelijken gesloten. Tijdens de inundatie liepen huis en theekoepel zware schade op. In 1948 werden beide opgeknapt en ging het huis dienst doen als bejaardentehuis. De theekoepel werd gebruikt als biljartzaal. In 1967 werd het grondig gerestaureerd en bij het wegbreken van de gootlijst kwam de inge- beitelde inscriptie'1733 A.Voet' tevoorschijn. Deze restauratie kwam tot stand in een periode waarin deze zaken in Middelburg fors werden aangepakt en men het verleden weer volop ging waarderen. Hierbij zijn heel veel personen be trokken geweest, maar in de bijbehorende plan nen komt steeds de naam van de heer W.P.J. Baars naar voren, toenmalig wethouder van ruimtelijke ordening. Zijn naam mag toege voegd worden aan de rij illustere Middelburgers die betrokken zijn bij de geschiedenis van 'De Griffioen'. Het gerestaureerde hoofdgebouw doet nu als kantoor dienst en op de plaats van de gesloopte achtervleugel is een appartementengebouw ver rezen. Mij rest de vraag of wat minder appartementen en wat meer tuinaanleg de omgeving van de theekoepel niet wat sfeervoller en idyllischer hadden doen zijn? F.A. Broeksma 19

de Wete | 1991 | | pagina 21