SOUBURG IN ANGST rechts. Hij zag verder helemaal niets, helemaal niemand. Uiteindelijk pakte hij de fiets op, zette hem in de gang, deed de deur dicht, het licht uit en kwam weer naar boven. Ik vroeg slaperig: 'Wat was dat?. Zijn antwoord was duidelijk: 'Een fiets'. Ik reageerde ondanks mijn slaap. 'Een fiets?'. 'Ja, een fiets. Als je het niet gelooft ga je maar kijken'. De volgende morgen trof ik inderdaad in de gang beneden, achter de voordeur, een schitten- de fiets aan. Onze zonen keken er met grote bewondering naar en vroegen zich af wat wat voor verrassing we wellicht voor hen in petto hadden. Maar alras bleek dat er sprake was van een gevonden voorwerp. En zo stelden wij de politie op de hoogte van de merkwaardige ge beurtenis in de nacht. 's Middags werden we gebeld. Wat was er gebeurd? Naast ons op de Kaai werd in het verhuurde gedeelte van het huis gastvrij heid geboden aan een Duitse familie. De zoon daarvan, een middelbare scholier, had de moed opgevat om met zijn spiksplinternieuwe fiets vanuit Duitsland naar Zeeland te fietsen. De jongen maakte zo'n tocht voor het eerst van zijn leven. En ja hoor, van zijn mooie fiets werd al snel over de Nederlandse grens zijn tasje met al zijn waardevolle spulletjes gestolen. Want ja, je moet hier op je zaakjes letten. Heel treurig dus. Hij wist dat hij in Veere moest zijn. Op de Kaai, maar het nummer was onbekend. Hij kwam er uiteindelijk midden in de nacht aan. Wij woonden op de Kaai. Daar zijn veel huis nummers. Hij gokte op het gedeelte van de Markt tot de Toren. Kennelijk wist hij nog wel iets. Dat rijtje huizen nam hij één voor één, In de zeventiger jaren van de vorige eeuw voer een platbodem zeilboot van Veere door het kanaal naar Vlissingen met eindbestemming het fort Rammekens. Het kwam van Muiden en was geladen met kruit. Omdat het al laat werd besloot de schipper, Lykele Faber, ingedeeld bij de Pontoniérs, de nacht aan te leggen bij Souburg. Het was een warme dag geweest en er brak hevig onweer los. De bevolking van Souburg had al aan de vlag gezien dat er een gevaarlijke lading aan boord was en kwam nu, uit angst voor blikseminslag en ontploffing, vragen om verder door te zeilen en Souburg niet in gevaar te brengen. belde aan, lang en duidelijk. Als er helemaal niets gebeurde - in dat gedeelte van Veere wonen niet veel mensen, of het zijn mensen die graag diep slapen - nam hij het volgende huis. Zo moet hij ook aan onze deur hebben gebeld. Er gebeurde niets, dacht hij. Het is ook heel lang lopen naar de voordeur, zeker als je uit je slaap gehaald wordt. Na onze voordeurbel nam hij die van de buren, 'Het Waterschip', de depen dance van de Campveerse Toren. In zijn ongeduld probeerde hij, toen hij daar gebeld had, of de voordeur openstond. En dat was zo. Hij liep daar naar binnen en heeft in het donker op de tast geprobeerd of hij daar soms zijn ouders kon vinden. In die tussentijd kwam mijn man bij de voordeur, zag niemand, vond de fiets, zette hem veilig binnen en ging weer naar bed. Toen dejongen ook naast ons in'Het Waterschip' zijn ouders niet had gevonden kwam hij de straat op. Dat moment moet ver schrikkelijk geweest zijn. Hij miste toen niet alleen zijn spulletjes, maar ook nog zijn fiets. En zijn ouders. Hoe lang die droefenis geduurd heeft, weet ik niet. Hij is uiteindelijk door zijn ouders binnengelaten. Die zullen wel wat on rustig geslapen hebben en uit het raam hebben gekeken. En de volgende dag bleek dat de fiets keurig binnengestald was geweest, bij de buren. Gastvrij land, Zeeland! W. van Montfrans-Hartman, Katwijk, 20-2-1991. Burgemeester van Veere 1-6-1982 tot 1-16-1989. Toevallig was de schipper een stijfkoppige Fries die zei: 'Ik ben niet bang, maar als jullie zo bang zijn, sleep me gerust verder'. Zo gebeurde het. Er werd een sleeplijn uitge gooid en enige mannen sleepten, langs het jaag pad, de boot tot op een veilige afstand van Souburg. Dit is het verhaal, dat mijn grootvader, Lykele Faber, ons tijdens een zwaar onweer in 1935 vertelde, toen hij 91 jaar oud was. Er zijn nu nog twee van deze stalen schepen (ongeveer het model van een grote botter) in gebruik voor rekreatie. Catharina Wortman-Faber 5

de Wete | 1991 | | pagina 7