koning Willem II, in onze geschiedenis ook wel bekend als Hendrik de Zeevaarder, een reis naar de Middellandse Zee. In de maand juni 1846 verzamelde zich daartoe een aantal marine schepen voor de rede van Vlissingen. Wij ontlenen aan de Middelburgse Courant van 9 juni 1846 het volgende: "Voor dat het eskader, onder bevel van Prins Hendrik, dat nu met het fregat Jason, kapitein ter zee G. Willink, vermeer derd is, de reede van Vlissingen zal verlaten, meent men, dat Z.M. de Koning, vergezeld van den Minister van Marine, hetzelve zal komen in ogenschouw nemen". Dat laatste gebeurde dan ook en de Middelburg se Courant van 2 juli 1846 geeft daarvan een uitgebreid verslag. Op 1 juli 1846 bezocht Koning Willem II de voor Vlissingen verzamel de schepen en ontving daarna een aantal civiele en militaire autoriteiten. Overal was vreugde in de stad; er waren erepoorten opgericht en 's avonds was de stad verlicht. Wij naderden de 2e juli 1846, de dag waarop Hendrikus het leven liet. Wat is er toen ge beurd? Laten wij, bij gebreke aan een journaal van de Jason, dat van Zijner Majesteits Stoom schip Cycloop eens raadplegen (enigszins be kort): "donderdag 2 July 1846. Ter Reede van Vlissingen. VM - AM - PV'. Wind ZW tot W, bewolkte dikke lucht, regen. Gingen voort met schoonschip maken, poetsen, aankleden. Te 2 uur: staken het tuig tot op 50 vadem. Te 4 uur: namen bramra af. Sloegen bramzeil af. Namen de voorbramsteng aan dek en schoten de groote steng. Maakten verder alles klaar om te stomen. Te 4 uur 30: vuren aan. Te 6 uur: stoom, ligtten ankers. Liepen achter Z.M. Fregat Jason om, gaven een sleper aan een van dat fregat afge- zondene sloep. Sleepten de sloep tot dwars van het fregat met zoo weinig stoom mogelijk, bij het losgooien van de sleper de sloep vol water geraakt en gezonken, streken eene sloep, stop ten de machine, redden met de sloep 4 van de manschappen der gezonkene en konden nog een aan de valreep binnen boord (halen). Visschten eenige rooster, riemen enz. Heeschen de sloep en stoomden naar onze vorige anker plaats. Ankerden aldaar te 7 u 30. Eene sloep van Z.M. Fregat Jason met 4 opgevischte manschappen aan boord gekomen en te 8 u van boord af met al de tot dat fregat behoorende manschappen en goederen". Een heel verhaal, maar geen woord over Schuur man. Duidelijker is het journaal van het korvet Juno: "Te 6 2 uure heesch Z.M. Fregat Jason de vlag omgekeerd, bemerkten dat eene sloep door Z.M. Stoomschip Cycloop gesleept wordende was gezonken. Streken de officierssloep ten einde zoo nodig adsistentie te verlenen, vischten eenige over boord gegooide voorwerpen op, door het gaande tij konden niet bij de Jason komen, vernamen dat de Adelborst der le kl. Schuurman bij dat ongeluk verdronken was. Heeschen de sloep, bij de ronde alles wel". Ook een aantal andere marineschepen maakt melding van dit voorval. Het is duidelijk: Hendrikus is over boord geslagen en verdron ken. In de Vlissingsche Courant van lOjuli 1846 wordt de gebeurtenis in kleurrijke bewoordin gen vermeld. Op 3 juli 1846 deed een 2-tal bemanningsleden van de Jason aangifte van zijn overlijden bij de Burgerlijken Stand te Vlissingen, terwijl in de Vlissingsche Courant van 8 juli 1846 het volgen de bericht werd gepubliceerd: "Aan degene die het lijk van de Adelborst le klas H.E.J. Schuurman bij den Heer Commis saris van Politie te Vlissingen zal te regt bren gen, wordt eene beloning van f 100,toegekend". Het stoffelijk overschot wordt op 11 juli 1846 gevonden. Of de beloning is uitgekeerd kon niet worden vastgesteld. De Middelburgse Courant van 11 juli 1846 vermeldde het volgende: 'Het lijk van den adelborst der le klasse H.E.J. Schuurman is op heden tusschen Rammekens en de Zuid watering opgevischt. Voor het terecht brengen van hetzelve was een beloning van honderd gulden uitgeloofd". Met het voorgaande verhaal hoop ik ophelde ring te hebben verschaft over een tragische gebeurtenis, die zich op 2 juli 1846 ter Reede van Vlissingen heeft afgespeeld. J. Braat voormiddag-wacht, achtermiddagwacht, platvoetwacht 11

de Wete | 1991 | | pagina 13