OVER DE HOEFSTAL OF TRAVALJE Overgenomen uit 'Zeeuws Pla tenboek', F.v.d.Driest en Rino Visser (Uitg. Pitman). Wie een travalje voor de deur heeft en nauwe lijks bekend is met het smidsbedrijf, wil daar natuurlijk meer over weten en gaat op onder zoek uit. Tamelijk moeizaam onderzoek, want veel documentatie is er niet. In de Zeeuwse Encyclopedie vindt men een omschrijving van de travalje als volgt: "Hoefstal voor paarden om te worden beslagen. Het betreft in het algemeen een houten getim merte met 2x2 staanders, waartussen het paard geleid en vastgemaakt wordt. Aan een ijzeren dwarsstang wordt de voet van het paard onbe weeglijk vastgezet zodat het paard niet kan slaan. In enkele gevallen kwamen dubbele tra- valjes voor, zelfs overdekt (bijvoorbeeld Markt Tholen en Ring Haamstede); later zijn er nog travaljes van pijpijzer opgericht. Uit de hand beslaan kwam in Zeeland niet of weinig voor". Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten ver wijst bij het woord travalje naar stravalje of strevalje en meldt dat dit een hoefstal voor of in 12 de smidse is. In diverse boekjes van de serie over Zeeuwse dialecten van mevrouw E. v.d. Broecke - de Man is een hoofdstuk aan het werk van de (hoefjsmid gewijd. Aanvankelijk leek het of ik literatuur over travaljes en het smidsbedrijf werkelijk bij elkaar moest sprokkelen. Noch de Zeeuwse biblio theek, noch de bibliotheek van het Openlucht museum in Arnhem konden me veel verder helpen. Toch is op het terrein van het Openlucht museum een smederij met travalje uit Scherpen- zeel te vinden en heeft men daar een schitterend model van een wagenmakerij en hoefsmederij met travalje uit Tholen. In Engeland bleek het makkelijker om allerlei aardige boekjes te kopen en bij De Slegte vond ik een uit 1891 daterende Amerikaanse uitgave "The Complete Guide to Blacksmithing". In al deze boeken geen woord over travaljes, want die zijn daar nooit in gebruik geweest. De

de Wete | 1991 | | pagina 14