praktijk van het uit de hand beslaan werd vanuit Engeland in ons land geïntroduceerd. Het lijkt wel of iemand die zich in een onder werp vastbijt tenslotte overal iets van zijn gading vindt. Zeer verrast was ik dan ook, in de National Gallery of Art in Washington twee afbeeldingen van travaljes te vinden. Op een litho van de vroeg 19e eeuwse Franse schilder Gericault ziet men een smid bezig een zwaar gebouwd paard te beslaan van het type dat men vroeger veel in Zeeland aantrof. Het paard staat in een hoefstal en de litho draagt de titel "de Vlaamse hoefsmid". Het is niet moeilijk er de duistere smederij en de gloed van het smidsvuur bij te denken. Van Paulus Potter hangt in hetzelfde museum een charmant schilderij uit 1648. Het heet "De hoefsmederij" en toont twee mannen, een kind en twee paarden waarvan er zich een in de hoefstal bevindt. Op de achtergrond ziet men de smid aan het werk. De hoefstal heeft een model dat ik tot nu toe nog niet heb aangetroffen. De waarde van deze vondst werd voor mij nog verhoogd door het feit dat van beide kunst werken reproducties te koop waren. Om wat meer te weten te komen over het werken met een hoefstal, is het boek "Hoef- kunde/ hoefbeslag" een goede bron van informa tie. Een paard, dat beslagen moet worden en dat zich rustig gedraagt, wordt in de beslagloods met een halstertouw aan een ring in de muur vastgezet. Wanneer het paard bezweet mocht zijn, moet het afgedekt worden om kouvatten te voorkomen. Het paard wordt zodanig vastgezet dat de bevestiging onmiddellijk kan worden losgemaakt. Wanneer meerdere paarden naast elkaar of tegenover elkaar geplaatst worden, moet men oppassen dat ze elkaar niet gaan bijten. Wanneer het paard uit de hand wordt beslagen, doet de smid dit bijna altijd alleen. Vroeger had hij dikwijls een hulp die de benen ophield, maar die gewoonte is helemaal in onbruik geraakt. Lichte paarden worden tegen woordig allemaal uit de hand beslagen; voor zware paarden gebruikt men de hoefstal. Dat is ook de reden waarom men in de zuidelijke provincies, waar vooral het zware paard voorkomt, zoveel hoefstallen tegenkomt. Een smid, die gewend is uit de hand te beslaan, werkt sneller en went niet meer aan de hoefstal. Moet de smid echter veel zware Belgen beslaan, dan spaart hij zijn krachten door van de hoefstal gebruik te maken. Jonge paarden kan men beter wennen aan het beslaan uit de hand; oudere paarden, die een maal aan de hoefstal gewend zijn, kunnen het de smid, wanneer hij ze voor het eerst uit de hand wil beslaan, erg lastig maken. Grijpskerke 13

de Wete | 1991 | | pagina 15