HET (KERK)HEK VAN DE DAM! Het is al weer enkele decennia geleden, dat de toenmalige slotvoogd van Muiden, Ton Koot, zijn publicatie het licht deed zien 'Help, ze verpesten ons land!' Zijn woorden werden, zoals zo dikwijls het geval, gebagatelliseerd. Helaas blijken ze nog steeds aktueel. Nadat in de achter ons liggende halve eeuw de natuur aan economische belangen werd opge offerd, begint het er op te lijken, dat nu ons culturele erfgoed aan de beurt is. In dit opzicht memoreren we nog even de verbouwing van de Abdij en het slopen van het vroegere raadhuis in Vlissingen. Deze gemeente heeft nu de euvele moed opgebracht een deel van het groen rond de eeuwenoude Jacobskerk in handen te geven van een horeca-exploitant. Zijn er in de stad van Michiel geen bankjes en terrasjes genoeg om de wandelaar te gerieven en geld mee te verdienen? De al te zwakke protesten hiertegen geven weinig hoop voor de toekomst. In Oostkapelle dreigde het eveneens mis te gaan. De rekreatie in Zeeland mag nu eenmaal geen strobreed in de weg worden gelegd, ook al zou dit in strijd zijn met het welzijn van de eigen bewoners. Teneinde de doorstroming van het (rekreatie)verkeer te bevorderen rond de kerk, zouden de natuurstenen pilaren met bijbeho rende leeuwtjes, het wapen van de Ambachts heerlijkheid Oostkapelle, meer dan twee meter in de richting van de kerktoren dienen te worden verplaatst. Het hiermee samenhangende muurtje, de zgn. ezelsrug, zou logischerwijs moeten volgen. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente reageerde in eerste instantie nogal voorzichtig. Geluiden als "We hebben de gemeente in de toekomst wellicht nog eens nodig" werden al spoedig vernomen. Daar men zin zijn eentje niet veel kan uitrichten, ging ik bij deze en gene te rade. Dan is het goed, dat er verenigingen zijn, die namens grote aantallen leden kunnen spreken, zoals de Bond Heemschut en natuurlijk onze eigen Heemkun dige Kring. Ook al hieven we het bekende lied aan: "Laat de leeuwtjes niet in hun hempie staan", het bestuur bleek weinig voor "aktie" te voelen. Gelukkig kwamen na herhaald alarm dorpsge noten in beweging en ook de kerkvoogdij liet zich niet onbetuigd. Op mijn advies werd Monu mentenzorg benaderd en door haar bemoeienis kwam het werk stil te liggen. Onze heilige koeien zullen voorlopig dus niet gaan grazen op vroeger gewijde grond. Overigens ligt er rond de kerk nog een fraai grasveld, dat door de aangrenzende horeca uitstekend gebruikt zou kunnen worden om de recreanten van dienst te zijn. Misschien is het in deze tijd van saecularisatie ook maar beter voor de Mammon te kiezen, een keuze die beter past bij de no-nonsens politiek. De in de kerk gepredikte God vraagt immers alleen maar offers. "Help, ze verpesten ons land!". De geest van Ton Koot verwijlde een ogenblik in onze streek. Het zal steeds nodig zijn, ook als Heemkundige Kring, om een front te maken tegen de voort gaande aantasting van overblijfselen uit het rijke verleden. Immers, zij die hiertegen niets ondernemen zijn evenzeer schuldig aan het afbraakproces als diegenen, die daartoe besluiten. En tot deze konstatering komt Richard Struijk te Oostkapelle. 20

de Wete | 1991 | | pagina 22