'k 'eleze Oudere geografen bedienden zich graag van een beeldspraak, door het onderwerp hunner stu die, het landschap, te vergelijken met een open geslagen boek. Daar zat ook wel iets in: wie zijn ogen goed de kost geeft, kan om zich heen oudere en recente ontwikkelingen aflezen en verklaren. Toch zijn we tegenwoordig wat teruggekomen van die benaderingswijze van het landschap; dat landschap blijkt namelijk vaak ingewikkelder in elkaar te zitten dan je zo op het eerste gezicht geneigd bent te denken. Soms zet het ons op het verkeerde spoor; niet zelden ook hebben moderne ontwikkelingen hele bladzijden uit het boek onleesbaar gemaakt en bovendien blijk je vaak heel wat (uit échte boeken vergaarde) kennis nodig te hebben om het landschap als boek goed te kunnen lezen en begrijpen. Geheel in lijn hiermee kun je stellen dat heem kunde vóór alles iets is van aandachtig kijken, van je ogen goed de kost geven in de alledaagse woon- en werkomgeving. Door te kijken wordt niet alles watje daar ziet onmiddellijk duidelijk, maar wordt wèl je nieuwsgierigheid gewekt en dat kan weer leiden tot wat we met een groot woord "onderzoek" noemen. Het vorig najaar verschenen, door Frans Broeks- ma geschreven en getekende, boekje "Walche ren in woord en beeld" bedrijft heemkunde in deze, de beste zin van het woord. Schijnbaar alledaagse dingen waar we vaak achteloos aan voorbijgaan worden door hem opgemerkt, vervolgens getekend, en tenslotte met behulp van literatuur en andere gegevens van de nodige uitleg voorzien. Het geheel van tekening en tekst doet in de verte denken aan Jan Boumans "Het merckwaer- digste meyn bekent", vanaf 1954 in De Volks krant, en nadien ook in boekvorm verschenen. De 22 nu gebundelde artikelen verschenen eerder in dezelfde vorm in De Wete, waarvoor Frans Broeksma al sinds april 1978(!) de ru briek "Walcheren in woord en beeld" verzorgt. Over die rubriek zijn velen terechtenthou siast. Aangezien de nu uitgegeven bundel dus bestaande teksten bevat, lijkt het me weinig opportuun de inhoud daarvan nog eens tegen het licht te houden. Enkele foutjes (Middelburg gign in 1574 i.p.v. 1572 over naar het prins gezinde kamp; de Nehalennia-altaren bevinden zich in het Leidse Museum van Oudheden) hadden hersteld mogen worden. Mijn persoonlijke oordeel is dat de (vele) arti kelen die een tekening als uitgangspunt hebben, de beste zijn. Een grenspaal bij Nieuwerkerke of Oostkapelle, de grafsteen van Hobein: ze dwin gen je om goed te observeren; ze geven aan leiding tot vragen; kortom: ze sporen je aan tot een ontdekkingsreis. Dat is veel minder het geval met de (weinige) artikelen (over Duin beek, over een duiker bij Nieuwland) die een tekening slechts als aanleiding hebben en waar in de tekst weinig of niets aan die tekening uitlegt. Een enkel artikel is wellicht te technisch van aard; dat geldt mijns inziens voor de tekst over een Veerse deurklopper en over Westhove. Over de uitvoering en vormgeving van het boekje wil ik nog wel iets kwijt. De soms tech- nisch-minutieuze en dan weer meer impressio nistische, bovendien volgens verschillende tech nieken uitgevoerde tekeningen komen vrijwel allemaal goed tot hun recht. Deze bundel lijkt eerder bedoeld voor niet-leden, dan voor de eigen leden die via De Wete Broeksma's penne- vruchten al kennen. Juist als visitekaartje van de Kring aan buitenstaanders had ik dit boekje een iets professioneler uitvoering toegewenst; nu lijkt er op de uitvoering en de hoeveelheid papier wel erg beknibbeld te zijn. Nu weet ik natuurlijk dat de zeer schappelijke prijs dan wat minder schappelijk zou zijn uitgevallen. Over een taalfout in het voorwoord struikelt wellicht niet eenieder, maar ik zou de Werkgroep Pu blicaties wèl in overweging willen geven de voor de buitenwacht ontoegankelijke afkorting HK W voortaan achterwege te laten. Een uitstekend idee om Broeksma's artikelen (beslist meer zo zal de lezer duidelijk zijn gewordendan een praatje bij een plaatje!) te bundelen en ze zo onder een nog groter publiek dan de Wete-lezers te brengen. Soms kan zo'n bundeling echter de stille aankondiging bete kenen van het einde van de rubriek waarmee het allemaal is begonnen. Het is oprecht te hopen dat de rubriek "Walcheren in woord en beeld" nog vele jaren door Frans Broeksma bevoor raad mag worden. De heemkunde van Walche- 23

de Wete | 1991 | | pagina 25