ren is ermee gediend. A.P. de Klerk F. A. Broeksma, Walcheren in woord en beeld (Walcheren-reeks 2). Z.p., Heemkundige Kring Wal cheren, 1990, 72 pp. (f 11,95; voor leden f 8,95). We hebben al eens eerder opgemerkt dat lite raire werken weinig figureren in deze recensie rubriek. Toch zijn er genoeg Zeeuwse dichters en schrijvers en is er zelfs een landelijk de aan dacht trekkende serie mooie literaire boekjes: de zgn. Slibreeks (voorheen uitgegeven door het helaas ter ziele geganeZeeuws Kunstenaars centrum te Middelburg en thans door de aldaar gevestigde Stichting Beeldende Kunst Zeeland). Voordat deze reeks bestond, was er in de jaren zeventig het tijdschrift "Slib". In 1986 werd een nieuw literair Zeeuws tijd schrift opgericht, het vier maal per jaar ver schijnende "Ballustrada". Dit literaire periodiek bevat gedichten, verhalen en essays. Onder de medewerkers treffen we namen aan als Johanna Kruit, Lou Geerse, Andreas Oosthoek, Wim Hofman en Lou Vleugelhof. Regelmatig worden speciale themanummers uitgegeven, zoals "De nieuwe jeugdliteratuur" (nr. 1, 1989),"Sciencefiction"(nr. 2/3,1990)en recentelijk "Altijd oorlog" (nr. 1, 1991). Uit het voorwoord van deze qua inhoud geva rieerde aflevering: "Wat doet een redactie beslui ten een nummer uit te geven met als thema "Altijd oorlog"? Is het cynisme? Fatalisme? In een oorlog toont de mens waartoe hij in staat is. De redactie nodigde een aantal schrijvers uit hun gedachten hierover vorm te geven". En dat thema brengt ons van de literatuur naar de (recente) historie. Ondanks het gegeven dat het overzichtsverhaal van onze provincie tijdens de tweede wereldoorlog met de boeken van De Bree en Van der Ham (Zeeland 1940-1945, deel 1 en 2) wel verteld is, blijft er ruimte voor detailstudies. In de afgelopen meimaand verschenen er twee boeken, geschreven en samengesteld doorjonge amateur-historici, die de oorlogsperiode in ons gewest vooral van de Duitse kant belichten. Het eerste boek, van de hand van Hans Hou terman, is getiteld "Deutschland" verovert Zee land. De Duitse inval in Zeeland, mei 1940. Dat "Deutschland" in de titel slaat op het SS- regiment "Deutschland". De auteur merkt in zijn verantwoording (blz. 3) op: "Het is de inzet in Zeeland van deze eenheid die tot onderwerp van de onderhavige studie is geworden" en "Hoewel de titel: "Deutschland verovert Zee land" zou doen vermoeden dat slechts de acties van het SS-regiment "Deutschland" ter verove ring van de Zeeuwse eilanden beschreven zou worden, is er meer dan voldoende aandacht besteed aan het zeker niet onbelangrijke aan deel van de ondersteunende eenheden van ver kenners, genisten, artilleristen, etc. Getracht is om aan de hand van hun ooggetuigeverslagen, aangevuld met historisch feitenmateriaal, een beeld te schetsen van de meioorlog in Zeeland zoals de Duitsers deze meemaakten"... Het is dan ook een Duits verhaal geworden". Houterman heeft de Duitse militaire opmars in Zeeland vooral in Zuid-Bevelandtamelijk gedetailleerd beschreven. Zijn boek (ruim 90 blz. op A4-formaat) is rijk geïllustreerd met (zeldzame) foto's, bijeengebracht door Jan de Jonge. Voor wat betreft Walcheren wordt met name de situatie te Vlissingen behandeld (blz. 68-75). In Bijlage 5 (blz. 86-87) wordt ingegaan op het bombardement van Middelburg (17 mei 1940). Zoals u misschien weet, is de laatste tijd over dat bombardement nogal wat discussie ontstaan. Vroeger werd aangenomen dat het een Duits terreurbombardement betrof, grotendeels uit gevoerd door de Duitse luchtmacht. In het vorig jaar verschenen boekje "Vreselijke Vrij dag" wordt die stelling nog aangehangen. Houterman: "De herinneringen aan het gebeu ren lopen dermate uiteen, dat het niet veran twoord lijkt, hier conclusies aan te verbinden. Resumerend willen we concluderen dat de "oude visie" van terreurbombardement wel zeer twijfelachtig is en vrijwel niet plausibel. Het meest voor de hand liggend moet men uitgaan van zware beschietingen door artillerie, vers terkt door ondersteunende bombardementen vanuit de lucht" (blz. 86). Dit strookt met de uitkomst van een recent onderzoek van de Documentatiegroep Walcheren 1939-1945. Ik denk dat die conclusie juist is: er is geen sprake geweest van een systematisch uitgevoerde Duit se luchtaanval. Daarbij moet aangetekend wor den dat mogelijk zelfs geallieerde granaten in de Zeeuwse hoofdstad zijn terechtgekomen (van 24

de Wete | 1991 | | pagina 26