BLITZ BRANDT GAT IN HISTO-STAD Franse artillerie in Zeeuws-Vlaanderen en van een Engels slagschip voor de Walcherse kust). Middelburg lag op die fatale meidag helaas in de vuurlijn De verwoestingen, die toen zijn aangericht, zijn afgebeeld in het boek van Houterman, maar meer nog in het vrijwel gelijktijdig verschenen boek van zijn "collega" Hans Sakkers. Met Johan den Hollander stelde Sakkers een boek samen, onder de titel "Walcheren, een fotogra fisch document. Duitse oorlogsfotografie 1940- 1944". Bij het onderzoek dat Sakkers en Hou terman in Franse en Duitse archieven verrichtten voor hun verleden jaar verschenen "Atlanti- kwall in Zeeland en Vlaanderen gedurende opbouw en strijd 1942-1944" troffen zij hon derden nooit eerder gepubliceerde foto's van Walcheren tijdens de bezettingsjaren aan. Hans Sakkers en Johan den Hollander besloten tot uitgave van een deel hiervan over te gaan, waarbij de laatste als uitgever optrad. Een uit stekende gedachte! In dit meer dan 250 blz. tellende groot formaat (A4) fotoboek zijn vele zwart wit foto's van de hand van Duitse oorlogs fotografen (Bildberichter) opgenomen. Ze wer den vervaardigd met een Leica kleinbeeldcame- ra. De foto's hebben niet alleen een grote documentaire waarde de samenstellers geven bovendien in hun fotobijschriften zinnige informa tiemaar hebben tevens een zekere artistieke waarde (zie b.v. de kunstzinnige foto van het verwoeste Middelburgse stadhuis op blz. 18 of het prachtige klompstilleven op blz. 32). Het leven onder de Duitse overheersing wordt in dit boek goed weergegeven. Dat leven ging on danks die vreemde uniformen voor een groot deel gewoon z'n gang (blz. 20: fruit- en melk- verkoop, blz. 26-27: schepen in het Kanaal door Walcheren, etc.). De Bildberichter hadden oog voor folkloristische details (zie b.v. blz. 33, 38, 81, 116 en 117). Uiteraard werd de oorlogsmachine vooral in beeld gebracht (zoals een batterij artillerie in Gapinge, blz. 66-67 of oefeningen bij Domburg, blz. 98-108). M aar ook het soldatenleven (zand kastelen op het strand bij Domburg, blz. 93), bewegwijzeringen daar waren de Duitsers blijkbaar dol opzie o.m. de omslagfoto), bunkers, tankhindernissen, de Schelde, teveel om op te noemen. "Walcheren, een fotografisch document" mag m.i. met recht een fraai tijdsdocument van onze regio in de oorlogsjaren worden genoemd. Het verhaal van Zeeland in de oorlog is in grote trekken wel verteld. Toch blijkt er behoefte te bestaan om ook de kleine lijntjes in te tekenen. Boeken zoals de hierboven besproken werken doen dat en vinden gretig aftrek. Dat moge blijken uit het feit dat zowel van het boek van Houterman (oplage 1.000) als dat van Sakkers (oplage 2.000) het grootste deel al na enkele weken was verkocht. "Feit is dat oorlogen een wezenlijk onderdeel zijn van ons bestaan" schrijft Raats in zijn Voorwoord in "Ballustrada", jrg. 5, 1991, nr. 1. Laten het daar maar op houden. Ballustrada, literair periodiek, verschijnt vier maal per jaar (los nummer f 5,50, abonnement voor 4 nummers f 25,—), ISSN 0921-0148. J.N. Houterman, "Deutschland verovert Zeeland. De Duitse inval in Zeeland, mei 1940, Middelburg, J.N. Houterman, 1991 (f29,95), ISBN 90-73921-01-5. Johan den Hollander en Hans Sakkers, Walcheren, een fotografisch document. Duitse oorlogsfotografie 1940-1944, Middelburg, Joh. den Hollander, 1991 (f 59,90). ISBN 90-9004136-2 Peter Sijnke Het afgelopen jaar is er veel over de brand van Middelburg geschreven en ik zal proberen mijn gedachten daarover zo nauwkeurig mogelijk te formuleren. In 1940 werd op Walcheren wel gezegd dat Middelburg de brand aan zichzelf te danken had. Geen eigen schuld natuurlijk, maar de schuld van het ongelukkige wegenplan. Iedere vakantieganger, die naar Frankrijk rijdt, ont dekt tot zijn verdriettelkens dat alle wegen daar over de hoofdstad Parijs lopen en zo liepen in 1940 alle wegen op Walcheren over de hoofd stad Middelburg. De provinciale weg van de Sloedam naar Vlis- 25

de Wete | 1991 | | pagina 27