TKSS?m$ Op 27 en 29 juni 1581 worden Veere en Vlissingen open baar geveild in 's-Gravenhage. (uit: Staatkundige Historie van Holland) zou dat nog 16 jaar op zich laten wachten. Pas in 1747 kwam het einde van het stadhouderloze tijdperk, toen tijdens de Oostenrijkse successie oorlog de Fransen Staats-Vlaanderen bezetten, waardoor Zeeland bedreigd werd. Nadat o.a. Veere in de nacht van 24 op 25 april zich voor de Prins verklaard had, werd reeds de 26e april Willem IV in Middelburg tot stadhouder uitge roepen. Hierna hebben de Staten ook de devasallage herroepen en werd bij kontrakt van 30 mei 1748 alsnog Johan Willem Friso erkend als markies van Veere en Vlissingen. Op 1 juni 1751 werd Willem IV feestelijk inge huldigd als markies van Veere. Na zijn overlij den in datzelfde jaar volgt Willem V hem op, die op 28 mei 1766 ingehuldigd werd. In 1787, tijdens de patriottentijd, koos Veere de zijde van de prinsgezinden, waardoor er niets veranderde. Na de inval van de Fransen in 1795 werden alle bezittingen van Willem V verbeurd verklaard en vluchtte hij naar Engeland. Hiermee kwam definitief een einde aan de vertegenwoordiging van de markies in de Staten van Zeeland. Toen in 1813 het Koninkrijk der Nederlanden werd uitgeroepen, werd Willem I markies van Veere. Sinds die tijd is het markizaat in handen van ons koningshuis gebleven. Zo werd Ko ningin Beatrix op 30 april 1981 als markiezinne van Veere ingehuldigd en nam ook zij, naar oude gewoonte, een slok Bourgondische wijn uit de beker van Maximiliaan van Bourgondië. J. ff. Midavaine in 1732 meteen ingevoerd. Voordat Willem IV, zoals men Willem Karei Hendrik Friso noemde, ingehuldigd kon wor den, moest dus eerst de devasallage ongedaan gemaakt worden. Ondanks zijn hevige protesten Erepoort bij de grote brug te Veere, opgericht bij de inhuldiging van Willem Karei Hendrik Friso als mar kies van Veere. (uit: Andriessen, Piegtige inhuldiging). 31

de Wete | 1991 | | pagina 33