Duinwaterwerken - Oranjezon warmte verleidhoren en een waterhoen ver liet geschrokken zijn nest bij onze toch behoed zame nadering. Dit gebied was en is nog altijd aan verandering onderhevig. De duinen "wandelen" van Dom burg in de richting Vrouwenpolder; er is afslag van Domburg tot en met Oranjezon, aanwas bij Zandput, Breezand en Vrouwenpolder. Een citaat uit 1546 van dijkgraaf Arend Jansz. Boone geeft als beschrijving: "Aan het eind van de grote dunen (bedoeld wordt "Duinhove" bij de Dunoweg) begint dat grote scorende scaperie die tiegenover't land van Schouwen leyt" In 1291 is er een helmdijk bij Duynhoofde (=einde van de duinen, later vei basterd tot 'Duinhove'). Er waren geen duinen tussen Duinhove en Veere. Het huidige gebied van Oranjezon was aan de oostelijke kant tot Fort de Haak een kustvlakte bestaande uit schorren, die zich uit strekte tot Serooskerke. Vanaf 1250 vinden inpolderingen plaats, waterwinning begon in 1892. De stuifduinen werden rond 1926 ingeplant met dennen. In de laatste jaren is de W.M.Z. bezig het naaldbos geleidelijk te vervangen door loof hout. De dennen onttrekken n.l. door verdam ping teveel grondwater. Een gedetailleerde kaart, door Bram Wille- boordse gemaakt, toonde een schat aan veld namen (of toponiemen?), afkomstig uit de mobilisatietijd van 1914-1918 en uit de tweede wereldoorlog. Deze kaart werd ons ter hand gesteld. Misschien iets voor de veldnamencommis- sie? Een nog recenter verandering baart de lief hebber zorgen. Het aantal bezoekers breidt zich gestaag uit. Vooral in het weekeinde is de bezoekersdruk (te) groot. Het terrein is niet geschikt voor voetballende of gravende kinde ren en loslopende honden. De huidige manier van uitgifte van kaarten en het ontbreken van voldoende controle zijn hieraan debet. Misschien kan Delta Nut eens nadenken over een andere manier van toekenning of verlenging van toegangsbewijzen. Bijvoorbeeld zoals voor heen, op schriftelijke aanvraag, eventueel met een verhoging van de prijs voor de daaraan verbonden administratieve kosten. Behoud van dit natuurgebied is ons aller zorg! R. Rauwe-Labruyère 5

de Wete | 1991 | | pagina 7