De Simpelhuisstraat in Middelburg ontleent zijn naam aan het Simpelhuis. Een voormalig Cellebroedersklooster waarvan de bewoners, Cellenbroeders, een religieuze gemeenschap vormden. Deze broeders verpleegden vooral veel geesteszieken en mensen met besmettelijke ziekten. Het zullen met name de geesteszieken zijn geweest, de simpelen, die de aandacht van de toenmalige bewoners van Middelburg trok ken en die door deze straatnaam voor altijd aan de vergetelheid zijn ontrukt. Het ontstaan van de kloosterorde zal in de 14e eeuw hebben plaatsgevonden toen de pest (de zwarte dood) heel Europa teisterde. Of de orde in die tijd ook al in Middelburg aktief was is niet bekend. Uit oude stadsreke ningen weten we dat ze in elk geval in het jaar 1473 al in Middelburg aanwezig waren. In 1574, het jaar waarin Middelburg zich over gaf aan de Prinsgezinde troepen, verlieten bijna alle religieuzen de stad. De Cellebroeders moch ten echter blijven. Men kon en wilde ze niet missen, gezien het vele goede werk dat zij deden. Het Simpelhuis is lang als "verpleginginrichting" blijven bestaan. In de Wijngaardstraat bevindt zich een gevelsteen in de muur van het Simpel huis waarop dit vermeld wordt. De kapel van het klooster is kort na 1574 als kerk in gebruik genomen en is nu ook nog altijd als de Engelse Kerk bekend. Vanwege het in tieme karakter wordt de kapel vaak gebruikt voor huwelijksbevestigingen en de nabijheid van het Stadhuis zal daar zeker toe bijdragen. Het Simpelhuisstraatje is, hoewel op zich onop vallend, bij nadere bestudering erg interessant. In z'n verschijningsvorm een typisch achterstraat je, d.w.z. een achterontsluiting van een hoofd straat (de Vlasmarkt) met aan één zijde stallen en koetsruimten en aan de andere zijde beschei den woningen. Op de tekening is dit niet te zien, wel de hogere daken van woningen aan de Vlasmarkt. Natuurlijk gaat de achterstraat-theorie niet hele maal meer op. In de loop der tijden is de stad horizontaal en vertikaal steeds meer verdicht als gevolg van de beperkte bouwruimte binnen de wallen der stad. Daardoor onstonden afwijkin gen die echter juist medeverantwoordelijk zijn voor het levendige stadsbeeld. Er is vaak verschil ontstaan in grootte, hoogte, vorm, materiaal en funktie. Het Simpelhuisstraatje heeft samen met de direkte omgeving, Vlasmarkt, Wijngaardstraat en Penninghoek grotendeels zijn vorm en in houd uit de tijd van de Cellebroeders behouden. De Stadhuisstraat en het Bodenplein vormen hierop een naoorlogse uitzondering, maar zijn niet echt storend. Een nadere bestudering middels een wandeling is van harte aan te bevelen. F.A. Broeksma Bron: Encyclopedie van Zeeland 16

de Wete | 1991 | | pagina 18