EEN GOTHISCHE STOEPPAAL IN VLISSINGEN geschellebek 'nelken'niegelik aerebeier dat 't toet je beternisse kan diene klavieren bietebauw sneeg wezen neusdoek sloeber in de stienkers zitte 'sanderdaegs schelden iedereen (dit is een alliteratie, zoals ook 'nieversten en nergesten' en 'gruwelik engrouwelik') arbeider dat je ervan geleerd hebt handen iemand met een slecht humeur verstandig gelaat zakdoek sloddervos bang zijn voor iets de volgende dag Geraadpleegde bron: Woordenboek der Zeeuwse Dialecten F. van den Driest Op het Bellamypark in Vlissingen werd het huis "Bontecoe" gerestaureerd. Op die plaats, aan de Oostzijde, begon rond 1300 langs de kade van de toenmalige Koop manshaven de eerste bebouwing van Nieuw-Vlis- singen. Bij de restauratie werden de blauwstenen tegels van de keldervloer gelicht en het bleek dat een ervan aan de onderzijde een merkwaardig pro fiel had van gothische ornamenten. Nu zijn gothische vondsten in Vlissingen nogal schaars, zodat ik fanatiek begon te zoeken naar de oorsprong van het fragment. We hebben die tegel zelfs in het museum tentoongesteld, dat daar recht tegenover ligt, maar niemand wist er raad mee. Totdat ik in een boekwinkel in het boekje "Stoepen" van T. Brouwer bladerde en ontdek te dat de tegel een deel was van een gothische stoeppaal, die was bijgehakt tot het formaat 46 bij 29 cm. Volgens het boek waren gothische stoep- palen en fragmenten gevonden in Bloemendaal, Hoorn en Goedereede. Enkele zijn identiek aan mijn steen, zodat je moet aannemen, dat derge lijke stoeppalen kant en klaar uit de steengroeves in de Ardennen werden aangevoerd. Dat mijn tegel ook als stoeppaal is gebruikt, bewijzen de twee gehakte gaten aan de achterkant, waarin ijzeren stangen met gesmolten lood zijn vastgezet. Wat verstaan we eigenlijk onder een stoeppaal? Veel oude huizen in het centrum van Middelburg en Veere hebben nog een eigen stoep. In Vlis singen zijn ze uiteraard bijna allemaal verdwe- 10

de Wete | 1992 | | pagina 12