ARCHIEFVONDSTEN 5 Mei: Bevrijdingsdag Op 5 mei herdenken wij de bevrijding: het einde van de Tweede Wereldoorlog. Op Walcheren zou men deze herdenking net zo goed - of nog beter - op begin november kunnen stellen. Toch zou men ook op 5 mei terecht een bevrij ding kunnen herdenken, n.l. het einde van de Franse tijd in 1814. Op die datum werd er "in naam van Zijne Koninglijke Hoogheid WILLEM FREDERIK, Prins van Oranje-Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden" een proclamatie af gekondigd door de Commissarissen Generaal van het Departement der Monden van de Schel de (N.B. de Franse naam voor Zeeland): W.P. van der Burcht van Lichtenbergh en J.H. Schorer. Waarde Landgenooten! Lof en dank aan de oneindige goedheid van den ALMAGT1GEN! Of zou de eerste uitboezeming van een bewogen hart in dit oogenblik wel een andere strekking kunnen hebben? Eindelijk toch hebben de rampzalige toneelen des Oorlogs plaats gemaakt voor een lieflijken algemeenen Vrede: het treurigst uitzigt op uiter ste elende en verwoesting, 't welk ons in dit Eiland benaauwde, voor eene gegronde hoop op welvaart en voorspoed: Alle willekeurige O verheersching van Vreemden, voor een welda dig Bestuur van eigen Ingezetenen. En eindelijk maakt het Eiland Walcheren, bene vens de andere Zeeuwsche Eilanden wederom een gedeelte uit der Vrije Vereenigde Nederlan den onder het Opperbestuur van eenen Vorst uit den huize van Oranje, even als hoogst- deszelfs doorluchtige Voorvaderen uit Neer- landsch bloed gesproten; een huis, waarvan de naam alleen alle welgestelde harten der Zeeuwen van erkentenisse en eerbied doet ontgloeijen. Lof en eere aan den Almagtigen! brengt Hem de offers Uwer dankbaarheid toe, betaald hem uwe geloften. Het is de wettige opdragt der Souvereiniteit dezer Landen, door den Volke aan Zijne Ko- ninglijke Hoogheid, Willem Frederik gedaan; Het is de Grond-wet die daarop gebouwd en even eens op den 29 Maart laastleden is aan genomen; het is de in bezitneming van dit geheele Eiland, in naam van bovengemelden Vorst, welke wij als Hoogst-deszelfs Commis sarissen Generaal, het genoegen hebben UL. mits dezen aan te kondigen. Geluk, dan, waarde Landgenoten! met deze wonderbaar gezegende uitkomst der omstan digheden! En nu blijdschap! Vreugde! Eerbewijzing! Maar ook algemeene hartelijke Verzoening! eerbied voor rust en orde! liefde voor Godsdienst en goede zeden! ondergeschiktheid aan Wet en Overheid! Zoo dragen alle uwe daaden het kenmerk van de opregtheid uwer bedoelingen! Zoo achtervolge de goede God dezelve met de beste zijner zegeningen! En onze algemeene verkennings-leuze zij altoos en alomme: voorGod! voor Vaderland en Oranje! En opdat het oogmerk onzer zending en gevoe lens aan allen kenbaar worde, zal deze alomme in dit Eiland worden aangepakt en afgekondigd daar zulks gewoon is te geschieden. Gedaan te Middelburg den 5 Meij 1814. De Commissarissen Generaal voornoemt. W.F. van der Burcht van Lichtenbergh J.H. Schorer In tegenstelling tot de afloop van de Tweede Wereldoorlog was het westen van Nederland toen eerder bevrijd. Zoals uit de proclamatie blijkt, was de zoon van stadhouder Willem V al ingehaald als Souverein Vorst (30 november 1813) en was de grondwet (Van Hogendorp had een ontwerp klaar liggen) al aangenomen (29 maart 1814), toen Walcheren nog steeds een deel van het Franse rijk uitmaakte en er zich op kon 'beroemen' nog door of in ieder geval 14

de Wete | 1992 | | pagina 16