'k eleze namens de nieuwe Franse koning Lodewijk XVIII te zijn bestuurd. Middelburg zat vol met vluchtelingen, toen uit Veere en Vlissingen: de inwoners waren op de nadering van de Engelse vloot gevlucht. Zij hadden in 1809 en vooral Vlissingen had daar enorm onder te lijden gehadal een beschie ting en (tijdelijk) een bevrijding meegemaakt. Op 5 mei vierde Middelburg feest. Nu ja, het vuurwerk ging vanwege het slechte weer niet door. De volgende avond 'hadden de illumina- ti'ên volkomene uitwerkingoverigens stond de stad als in vuur door de menigte van vuurwerken waarmede oud en jong zich vermaak ten! Zaterdag den 7 genoot Vlissingen, waar men ook om strijd eereboogen, kroonen enz. had toegerigt, dezelfde staatsie en dezelfde aandoen lijke vreugd'. Bron: Kanter, J de Phil.z. De Franschen in Walche ren. Middelburg 1814, blz. 155-157 resp. 56. P.J. Smallegange Kwam in de vorige "Wete" een verzamelbundel aan de orde, ook deze maal is dat het geval. Het gaat nu om de jubileumuitgave "Spelerieë" van de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Genea logische Vereniging (N.G.V.). Genealogie of stamboomonderzoek is een vrije tijdsbesteding van zeer velen. Ik heb zelfs be grepen dat het na windsurfen de meest aktief beoefende hobby in ons land is Het heeft natuurlijk ook wel iets: op zoek gaan naar je "roots". Daarom is het een goede gedachte van de afdeling Zeeland van de N.G.V. geweest om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een jubileumbundel uit te brengen. "Spelerieë" is het vrolijk uit rijden gaan met paard en wagen bij feestelijke gelegenheden en de redactie van dit boek schrijft in de inleiding: "Zo is dit werk door de inspanning van vele capabele auteurs uitgegroeid tot een boeket fei ten en herinneringen uit de levensloop van land lieden en stedelingen, boeren en boerinnen, dijkgraven en gezworenen, pastoors en predi kanten, schouten en schepenen, pioniers en emigranten, dijkwerkers en scheepsbouwers. Als nazaten verkeren onder zulke voorouders is ons lust en ons leven, het betekent voor ons als het ware een vorm van spelerijden (blz. IX). De inhoud van de 329 blz. tellende bundel, waaraan 16 auteurs hun medewerking verleen den, is zeer gevarieerd. Zo komen algemene onderwerpen aan bod ("De grafelijke bede in Zeeland van 1308", "De overlopers in Zeeland" en "De Zeeuwen en hun klederdracht") en meer plaatsgebonden onderwerpen, keurig per regio gespreid. De redaktie: "Er vallen zo'n twaalf Zeelanden te onderscheiden. Om alle gezonde naijver voor te zijn, de serie wordt begonnen met het eerbiedwaardige Goedereede en via Overflakkee, Schouwen-Duiveland, het beperk te, maar dappere Sint Philipsland, Tholen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, ten lange leste besloten met Zeeuws-Vlaanderen Het laatste artikel behandelt "Een Nederlandse gemeenschap op Canvey Island" (in de mon ding van de Theems). Zoals we van genealogen kunnen verwachten wordt "Spelerieë" besloten met uitgebreide indices op achternamen (waar bij zelfs de auteurs zijn opgenomen), voor namen en aardrijkskundige namen. Alle bijdragen zijn door ter zake kundigen ge schreven. In de bijdrage van J.L. Braber, over wapens op schepenzegels (van Nieuwe Tonge), troffen we echter een veel gemaakte fout aan. Hij schrijft (op blz. 76) dat aan charters (een charter is een blad perkament, waarop een akte is geschreven die ter bekrachtiging is bezegeld) meestal drie lakzegels hangen. Aan charters kun nen zich uithangende zegels bevinden, meestal bruin of groen, soms rood van kleur, maar dat zijn altijd waszegels. Lakzegels zijn wat "mo derner" en zijn opgedrukt op een stuk (akte of brief o.i.d.). De "Walcherse bijdragen" aan de bundel han delen over "De hofstede Bossenburg te Souburg, zijn bewoners en eigenaars" en over "Het stamboek van de Westkappelse dijkwerkers". Het laatstgenoemde stuk, geschreven door L. M. Hollestelle, voorheen archivaris van het Water- 15

de Wete | 1992 | | pagina 17