O.L. VROUW VAN DEN POLDER schap Walcheren, behandelt de zogenaamde stamboeken uit de periode 1815-1870. Deze zeer interessante bron bevindt zich in het archief van het Waterschap Walcheren. "De dijkwer kers beschouwden het voorkomen van hun naam in het stamboek als het recht dat zij alleen dijkwerkzaamheden mochten uitoefenen" (blz. 222). Het artikel van Hollestelle behelst veel meer dan een attenderen op deze bron, hij geeft een -beknopte- schets van het leven van de dijkwerkers in Westkapelle in het midden van de vorige eeuw (blz. 218-245). Als bijlage is een lijst van Westkappelse familienamen opgeno men, die voorkomen in de stamboeken. Mijn conclusie is vrijwel gelijk aan die van de bespreking van de kerkhistorische bundel in de laatste "Wete": een ieder die in genealogie of in de historie van Zeeland is geïnteresseerd zal in dit inhoudelijk rijke, doch sober uitgevoerde boek wel iets van zijn of haar gading kunnen vinden. Bovendien is het sympathiek geprijsd. - Spelerieë (eindredactie: B. de Keijzer), Kapelle, Afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging, 1992 25, ISBN 90-800542-2-4. Peter Sijnke Walacria deel 4 Op 28 februari j.l. verscheen het vierde deel van Walacria. Een kroniek van Walcheren, een uitgave van de Stichting NRI. Daarin zetten A. de Vos en J.H. Sinke de geschiedenis en de toekomst van de Middelburgse synagoge uiteen. Francisca van Vloten wandelt door het Dom- burgse Badhotel en Bert Teunis vervolgt zijn memoires over Vlissingen. Andere onderwer pen: de burg van Domburg ontdekt (R.M. van Heeringen); trams op Walcheren (H.G. Hesse- link); Walcherse carillons (P.H. Broerse); en zonnewijzers op Walcheren (J.T.H.C. Schep- man). Walacria 4 kost 28,50 en is verkrijgbaar in de boekhandel of via giro 5652027 t.n.v. Stichting NRI te Middelburg onder vermelding van Wa lacria 4. A.P. de Klerk Aanvulling Bij de in de vorige Wete besproken verhalen bundel Vertrouw nooit een zeeloods van Sj. Joustra is abusievelijk vergeten te vermelden dat het boek verkrijgbaar is in de boekhandel. Prijs/24,50. ISBN 90-6410-163-9. J.L. Moeder van ons Polderland, Moeder van de zee, Vraag dat God de dijken sluit Om ons wel en wee. Laat de stroom bedwongen zijn Vóór de vloed begint. Want hier woont een volk dat IJ als kinderen bemint! Overal wordt Gij vereerd; Nergens schoon genoeg, Hoor het vrome volk dat U Duizenden gunsten vroeg. Moeder van ons polderland, Zie de wereld aan: Zonder God's genadestroom zat zij ten onder gaan! Drijf de macht van Satan terug Buiten onze dijk. En regeer ons polderland Als Uw koninkrijk. Bid voor ons die zondaars zijn. Spaar ons voor het kwaad. O Maria, zorg dat geen van ons verloren gaat! REFREIN: Wonderbare Poldervrouwe, Hoor de klacht van deze tijd. Geef de mens meer Godsvertrouwen, Gij die zelf God's Moeder zijt! 16

de Wete | 1992 | | pagina 18