molen die hij verscheidene keren heeft geschil derd onder de titel "Molen bij avond" en wel de molen van Blaricum. Deze molen werd gebouwd in 1759 als korenmolen in Baarn, in 1873 overge plaatst naar Blaricum en in 1927 afgebroken. Het laatste schilderij dat Mondriaan van deze molen maakte, is van 1916 terwijl hij toen al op een heel andere wijze schilderde. Mondriaan moest ook leven en hij schilderde eveneens voor de verkoop in opdracht. Dit hield hij echter streng gescheiden van zijn "echte" werk. Windmolen bij zonlicht, 1908 Haags Gemeentemuseum Veel indruk heeft Mondriaan gemaakt met "Windmolen bij zonlicht" 1908) dat voor het eerst te zien was op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam in 1909. Het valt wat betreft tijdperk en schilderwijze binnen de Domburgse periode hoewel we niet te doen hebben met een Zeeuwse molen. Deze molen is een wipwatermolen, genaamd "De Roode mo len", gelegen in de "Roode molenpolder" bij Baambrugge (prov. Utrecht) (niet te verwarren met de andere "Rode molen", n.l. die van Dom burg), in 1927 buiten gebruik gesteld en in 1930 afgebroken. Van deze wipwatermolen heeft Mondriaan enkele voorstudies gemaakt. Het schilderij is minder pointillistisch maar meer divisionistisch, d.w.z. met korte streepjes, waar door het optisch effect van kleurenmenging ontstaat. Het schilderij bestaat uit drie primaire kleuren, geel, rood en blauw en het maakt veel indruk als je het in het Haags Gemeentemuseum ziet hangen. Jaffé schrijft "dat het Mondriaan met dit schilderij is gelukt al zijn vreugde voor de stralende werkelijkheid terug te brengen tot dat helder opklinkend akkoord, deze drieklank van primaire kleuren, waarin zijn visie op de werkelijkheid, zijn optimisme ook, haar uiting vindt". Ook in Zeeland heeft Mondriaan een molen geschilderd en wel de "Molen bij Domburg" 1909) en "De rode molen" (1911) ook Dom burg. Nu is deze molen vaker geschilderd en getekend, ook door Jacoba van Heemskerk, Charley Toorop en Maurice Goth. De molen is een korenmolen, grondzeiler, genaamd "Wel tevreden" en in 1817 gebouwd door G. Pas- senier timmerman/aannemer te Domburg. In de tijd dat Mondriaan hem schilderde, was L. Passenier eigenaar en molenaar (1890-1920), thans behoort de molen aan de gemeente Domburg en is het J. Hoefkens uit Middelburg die hem geregeld bemaalt. Molen bij Domburg, 1909 (1908) Haags Gemeentemuseum 19

de Wete | 1992 | | pagina 21