De winkels aan een zijde van de Lange Delft. De ruïnes geven een beeld van de onstane chaos infanterie uit de kazerne in de Noordstraat evenals padvinders, die juist hun zaterdagse middagoefening achter de rug hadden, meldden zich spontaan. De Franse Bazar was verloren; tevergeefs pro beerde de brandweer de mooie spiegelruiten van het hotel met waterstralen te doorbreken, totdat ze door de hitte zelf uit elkaar sprongen en de lekkende vlammen een uitweg naar buiten zochten. Voort woekerde de brand: de lunchroom Oos terhuis was aan de beurt, daar waar nauwelijks een uur tevoren de Middelburgse chique nog een gebakje had zitten consumeren. Het vuur zocht gretig zijn weg, aangemoedigd door de tot storm aangewakkerde zuidwestenwind. In het plafond van de dames-modezaak Wiener werden kleine sterretjes zichtbaar. Daaronder stonden de dames met hoeden op en hun mooie kleding wezenloos naar buiten te staren, totdat stukjes vuur zich uit het plafond losmaakten en de modepoppen in brandende fakkels omtoverden. Een ware vonkenregen joeg nu over de huizen en een ieder werd gelast ramen en deuren van de omringende gebouwen gesloten te houden. Ook 24 werd gewaarschuwd voor neerstortende gevels. Dit bleek niet overbodig, want kort daarna stortte de monumentale gevel van hotel Ver- seput neer en kwamen de grote stenen vazen die de gevel sierden met daverend geweld tegen de pui van de winkel van de firma Meinsma terecht en ze beschadigden ook slangenmaterieel, zodat een tijdlang de watertoevoer werd afgesneden. Inmiddels had de rijwielfabriek "Transvalia" van de gebroeders Kaan vlam gevat, maar erger nogtot ontzetting van het publiek en de brandweer was het vuur overgeslagen naar het pand van de firma De Jager aan de overkant van de straat. Matrozen trachtten nog de bran dende goot vanaf het dak te verwijderen, maar de grote hitte deed ook hen terugdeinzen. De vrees groeide, dat het hele hart van de hoofd stad een prooi van de vlammen zou worden. Kwam er dan niet meer hulp opdagen? In het archief van de gemeente Middelburg lezen we: "Personeel van de brandweer uit de gemeente Koudekerke bewees uitstekende diensten door vanaf de binnenplaats van de Zusterschool aan de Lange Burg met haar handspuit enige uren Een groter gedeelte van de Lange Delft, met aan het einde het plein, de grote markt.

de Wete | 1992 | | pagina 26