- KJ /G r)\ 3ö| LAAT HET DE WETE WETEN de omliggende gebouwen te beveiligen door deze nat te houden met water uit diverse regenbakken". Inmiddels waren ook een moderne auto-motor- spuit uit Bergen op Zoom en een motorspuit uit Goes gearriveerd en hadden zich aan de Turf- kaai opgesteld om van daaruit het water op te pompen en bluswerk te gaan verrichten. Om 2.30 uur arriveerde op dringend verzoek de auto-motorspuit uit Rotterdam met een grote capaciteit. Deze hielp om het blussingswerk aan de Wal te voltooien. Daar lagen de pakhuizen van fa. De Jager en de beddenzaak van de fa. Wiener met uiterst brandbaar materiaal. Ook deze opslagplaatsen konden niet gered worden. Ook het pand van de fa. Simon de Wit zou zo goed als geheel uitbranden. De belendende ge bouwen van de firma Meinsma (reeds eerder werd er gewag van gemaakt), Piet Mulder, J.H. Brakman en Boasson's Effectenbank liepen aanzienlijke brand- en waterschade op. Omstreeks 5 uur in de vroege morgen van zondag 8 december kwam een extra trein uit Breda en Den Haag aan, maar dit brandblus- materiaal behoefde niet meer in aktie te komen. De Bergen op Zoomse brandweer bleef tot zon dagavond aktief bij het nablussen, want telkens laaiden de vlammen weer op uit de smeulende puinhopen. Al kan deze brand niet in de schaduw staan van de brand in mei 1940, toch heeft dit gebeuren diepe indruk gemaakt op gemeentebestuur en bevolking. Voor het gemeentebestuur van Mid delburg was het hoog tijd zich te gaan beraden op modernisering van haar brandblusmateriaal. Geraadpleegd: Archief Middelburg Geïllustreerd Bulletin, uitg. N.V. Altorffer Middelburg Eigen Belevenissen G. de Ru De heer A.C. Munter te Middelburg wil graag een stuk imker-geschiedenis boven water krij gen. Wie kan hem helpen? Op donderdagmorgen 18 juli 1918 werd in het toenmalige militair tehuis de afdeling Walcheren van de Vereniging tot Bevordering van de Bijen teelt in Nederland opgericht. Deze vereniging (VBBN) is een landelijke vereniging, gevestigd in Wageningen. Alle notulen en kasboeken van de afdeling zijn bewaard gebleven. Aangezien het volgend jaar de afdeling 75 jaar bestaat, is het de bedoeling van het bestuur in een soort brochurevorm een overzicht samen te stellen van het wel en wee over deze periode. Over de gang van zaken rondom het imkerschap vóór de oprichting van de afdeling is (nog) niets bekend. Er zijn nog heel wat zaken die om een antwoord vragen: 1. De oprichtingsvergadering, en ook latere vergaderingen vonden altijd plaats op don derdag, de marktdag. Kennelijk zijn het dus agrariërs geweest, die de initiatieven tot op richting hebben genomen. Was het de boer zelf, die bijen hield, of deden zijn arbeiders er ook aan mee? 2. Reeds in het eerste jaar van de oprichting werd 2800 kg suiker verhandeld (imkers 25

de Wete | 1992 | | pagina 27