DE WETE WEET HET Ditmaal geen Dijkje, maar een vraag aan A.H. van Dijk. De leeuw en de grijpvogel Wij waren al lang van plan nog eens naar de stenen leeuw te zoeken, die vroeger ergens op een open plek in de bossen van Noord-Walche- ren lag. Met een afgekloven kop door de tand des tijds. We konden hem niet meer terug vinden, heeft iemand hem ooit gezien? We vonden wel aan weerskanten van een bospad twee liggende stenen leeuwen, maar als je goed keek bestonden de manen uit veren. En toen was het ons meteen duidelijk dat het om grijpvogels, griffioenen ging. Daarom zaten op de rug ook aan weerskanten twee gaten om de vleugels aan te bevestigen. Griffioenen zijn fabeldieren die al vanaf de grijze oudheid bij de mensen door het hoofd spoken. Zij hebben een leeuwenlijf en een arends- kop en vleugels. Meestal hebben ze een wat satanische betekenis. Dat is geen wonder, want in het luchtgevecht met een engel is het duidelijk wie de gevaarlijkste is. Mijn vraag is eigenlijk, wat doen die twee (of drie) griffioenen eigenlijk in dat Oranjebos? Redaktie Mevrouw Van Wallenburg-Verlinde te Veere reageerde op de Vadertjes uit de vorige Wete. In haar ouderlijk huis zou volgens overlevering een raam gezeten hebben van afbraakmateriaal van "de leste stuver". De afkomst van die naam roept ook bij haar vragen op. Evenals bij Prof. Dr. F.B. Lammes uit Abcoude, wiens vraag wij hieronder weergeven. In het laatste nummer van De Wete (21/1; 34 '92) kwam in de rubriek "Vadertjes" het boer derijtje "De Leste Stuver" ter sprake. De schrijver van deze rubriek. Van den Driest, opperde de mogelijkheid dat er vroeger niet alleen een "De leste Stuverwegt" is geweest, maar misschien ook een boerderijtje van die naam. Griffioen (naar een 16de-eeuwse haardsteen) 27

de Wete | 1992 | | pagina 29