"ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND" De Encyclopedie van Zeeland, die in de jaren 1982-1984 verscheen, heeft eigenlijk een negen- tiende-eeuwse handgeschreven voorloper. In 1800 schreef Hendrik Brouwer namelijk zijn "Olipodrigo van singuliere en interessante aan- teekeningen zo als dezelve successively k zijn bij een versameldt uijt antique manuscripten poli tique en crimineele registers etc. etc. etc. geaccre diteerde schryvers maand week en dagbladen, en dergelyke etc. meest betrekkelijk de provin cie van Zeeland en wel in 't bijzonder de stad Middelburg. Te Middelburg bij Hendrik Brou wer op de Kinderdijk, inden Houtthuyn, 1800". Hendrik Brouwer werd geboren te Middelburg op 24 januari 1769 als zoon van Cornelis Brou wer, notaris te Middelburg en Clara Gijse. Na een leertijd van ongeveer zeven jaar legde hij in 1791 de eed als Vrij Wijnkoper af. Brouwer had in 1803, 1810 en van 1816-1835 zitting in het stadsbestuur en bekleedde tal van bestuursfuncties. Daarnaast interesseerde hij zich zeer voor (familie-)geschiedenis. Zo ver vaardigde hij een uitgebreid geslachtsregister: "Journaal van de Familie Brouwer", en het hierboven genoemde "Olipodrigo Brou wer stierf te Middelburg op 24 november 1837. Over Hendrik Brouwer en zijn geschriften kunt u meer lezen in een artikel van P.W. Sijnke in het Zeeuws Tijdschrift 1979, nr. 5. De "Olipodrigo" (een verzameling, mengeling van diverse zaken) van Hendrik Brouwer be vindt zich in de Collectie Brouwer (inv.nr. 15), die berust bij het Gemeente-archief Middel burg. Het titelblad en de bladzijde erachter zijn twee ware kunstwerkjes (het titelblad is een zgn. "trompe-l'oeile", ook wel boeren-bedrieger ge noemd), door de schrijver zelf vervaardigd. Het 236 bladzijden tellende manuscript bevat vele wetenswaardigheden en waardevolle historische beschrijvingen, voornamelijk met betrekking tot Zeeland en Middelburg. Daarnaast zijn tal van algemene onderwerpen opgenomen. In alfa betische volgorde komen zaken aan de orde als bijvoorbeeld: "Abdij Tooren", "Admiraliteit van Zeeland", "Bloed", "Dieren", "Dansen", "Haaijman", "Haven (Nieuwe)", "Oostkerk", "Oortjes", "Sodomie", "Stadts Schoolmeester", "Waereld" en "Zwartmakers". De "olipodrigo", die we met recht als een soort encyclopedie mogen beschouwen, geeft een heel aardig beeld van de kennis, die men in die tijd had. Een aantal van de onderwerpen uit deze hand geschreven "Encyclopedie van Zeeland" uit 1800 volgen hieronder. 3

de Wete | 1992 | | pagina 5