EEN ONRUSTIGE NACHT Daar is van getuigt dat de Kerk met het vol gende verhaal zoude gekost hebben: zestien maal hondert duisend guldens, namentlijk dat daar onder zijn begrepen den bouw, van de huijsen in de Gortstraat alsmede het huis staande op de Vlasmarkt Ter loffelijke nagedagtenisse van den Heer Burgemeester Willem van Citters, staande zijn credit van regering, zijn alle de voornoemde obligatien, ten laste van de Bank, hondert voor hondert verkogt, en daarna afgelost en betaald". In de komende Wete's laten we Hendrik Brou wer opnieuw aan het woord. U kunt dan onder meer lezen over de hoedanigheid van bloed, de Middelburgse synagoge, het geheim van Borax, het nut van "catoen boonties", de sprookspre- kers van het Rhethorikagilde te Middelburg, de eigenschappen van albino's in de dierenwereld, de Slijkpoort, de wijze van tafelen bij de Neder landers in de zestiende eeuw, Zeeuwse schilders, de wereld, een "Christelijke waarschouwing aan d'ellendige stad van Middelburg" en over een stier die voor zijn misdaad werd gestraft Anneke van Waarden-Koets Noten 1. Apolonius Jansz. Veth (begin 1600-Middelburg juli 1653). Was Staatsgezind en fel tegenstander van de Oran jegezinde Hendrik Thibaut. Was lid van het Middelburgse stadsbestuur van 1629-1652. 2. Hier wordt Christiaans zoon Hendrik bedoeld. Hendrik Thibau(l)t (Middelburg 1604-25 december 1667) was een vurig aanhanger van Oranje. Lid van het Middelburgse stadsbestuur 1633-1650, 1662-1667 Na een volksoproer in 1651 werden hij en zijn medestanders van het kussen gestoten en namen de Staatsgezinden o.l.v. Apollonius Veth de macht over. Thibaut vluchtte na zijn verbanning naar zijn hofstede in Groede. Na Veths overlijden vestigde Thibaut zich in 1654 als Rentmeester van Zeeland bewesten Schelde in Middelburg en kwam in 1662 weer in het stads bestuur. In de Middelburgse stadsrekening van 1648 wordt gewag gemaakt van een pamflet, getiteld: "Aanwijsinge van de heijloose treken en gebreken van Mr. HendrikThybaut", waarin staat dat Thibaut met "die sotte koopinge van verscheijden heerlykheden" de stad op "ondragelijke lasten en kosten" heeft gebracht en dat hij in die stadsregering alles deed wat "zijne melankolieke en hoovaardige vrouw wilde" (De Stadsrekeningen van Middelburg VI 1626-1650). 3. Bogt: (gesloten) kerkbank. Hier wordt de kerkbank bedoeld waarin alleen leden van het stadsbestuur mochten plaatsnemen. 4. lllico: ijlings. 5. Apprehenderen: arresteren. 6. Het ontwerp voor de Oostkerk werd in 1644 ingediend door B. Drijfhout en P. Post. Er wordt aangenomen, dat in 1647 werd begonnen met het leggen van de fundering (De stadsrekeningen spreken zelfs al van 1645). De kerk werd in 1667 in gebruik genomen. 7. Genegotieerd: afgeleid van negotie handel. Hier vermoedelijk in de betekenis van "verhandeld". 8. Dispireerde: afgeleid van disperantie verslagenheid. Hier vermoedelijk in de betekenis van "niet in staat zijn tot". (Een historisch bewerkt verhaal uit 1880 van Gabe 'ao de prins gesproke. Of liever gezeid: Te was zó zat as een oorlogsmatroos. Geluk kig 'aod 'n gin kwaeje droenk over z'n eige. Gabe 'ao gewoon leut. '1e zoeng dat 't een lieve lust was. D' êêne deun nae d'aoren kloenk deur 't stille durp,zóas "Saore je rok zakt af", '"Ao'k mè nooit geteikend" en "Pier van Arjaon je broekeband is los". In ééns zweeg 'n en pakte één van de twi lantae- renpaelen, die 't 'êêle durp rieke was, vast. Gae je mee Gabe meemelieven? riep 'n mee z'n zatte kop tegen de lantaerenpaele. Kom- mende weeke* is't versmakkienge*. A'k een deegvent* of een vriester* van taaitaai te Vader) pakken kriege is 'n vö joe, m'n smikkeltje! Wat is dat 'ier vor een onkundig leven in de laete nacht? Vroeg een zwaere basstemme. 'n Gróte vent, mee een pet op kwam uut de duuster in 't licht van de gloeiende spieker - wan vee meer licht gaeve die diengers nie - te voorschien. '1e boog z'n eige een bitje vo- rover en keek Gabe net an of 'n een vreemd soortig bêêste was. Zó, zó, zó, bin jie dat wir is, m'n brave joen. Moe jie de gemeinte in 't nachtelik duuster op stilten* zette? Dat gae joe 'n paer blienkende achterwielen* koste, vriendje. Of meugelik 'n paer etmaelen over de brugge* op waeter en bróód. Jie dienkt zeker, da'k 's nachts nie meer te doen as 5

de Wete | 1992 | | pagina 7