"SPECTACULAIRE" ONTSNAPPINGEN UIT DE GEVANGENIS VAN MIDDELBURG De laatste tijd wordt er in de politiek en in de media gediscussieerd over het beter beveiligen van de gevangenissen. Naar aanleiding van enkele spectaculaire ontsnappingen uit bewaak te huizen van bewaring en strafinrichtingen overweegt de overheid om extra beveiligde gevangenissen te bouwen. Op die manier pro beert men de kans dat vluchtgevaarlijke gevan genen de benen nemen te verminderen. Zolang er echter gevangenissen zijn, zijn er ont snappingen. En dat gevangenen inventief zijn in het bedenken van hun vluchtweg is ook niet nieuw. Aan de hand van de processen-verbaal van de Raden van het Departementaal Gerechts hof van Zeeland zullen we de komende vier afleveringen van "De Wete" vier al dan niet spectaculaire ontsnappingen uit de gevangenis van Middelburg, het Gravensteen bekijken. Anno 1993 is er nog steeds niets nieuws onder de zon. De ontsnapping van Christiaan Wursten 9 mei 1804 "Verbaal van inspectie van 's gravensteen bij de evasie van Christiaan Wursten". Helaas kunnen wij niet meer nagaan waarvoor hij vastzat. Op 30 april, 10 dagen voor zijn ontsnapping, wijst het Departementaal Gerechtshof zijn hoger beroep af op het vonnis van de vierschaar van Middelburg van 9 juni 1803. "Hebben wij meesters Marinus Geene en Jan Jacobus Loke, raden van het Departementaal Gerechtshof als commissarissen oculaire in spectie gedaan in het gevangenhuis of zooge naamd 's gravensteen, ten einde te onderzoeken op welke eene wijze de gedetineerde Christiaan Wursten, die heden nacht is gevadeerd, mochte zijn ontkomen". Om half 11 's morgens begaven de heren zich naar de gevangenis en aldaar aangekomen Gravensteen (Burcht) Middelburg - Gebouwd 1526, afgebroken 1827. Tekening in kleur door Jac. Hollestelle Rijksarchief in Zeeland, Zelandia lllustrata deel II nr. 445. 12

de Wete | 1993 | | pagina 14