Middelburg" behoort dit stadsgedeelte al bij de uitleg van 1254. Tussen 1471 en 1484 vestigden zich een aantal Cellenbroeders in Middelburg en bouwden op deze plek een klooster. De voornaamste taak van de broeders bestond uit het ter aarde bestellen van overledenen. Na het beleg van de stad en de overgang in prinsgezinde handen en de daarop volgende reformatie kregen alle geestelijken vrije aftocht. De Cellenbroeders mochten echter blijven op grond van hun werk voor de gemeenschap. Wel werd de kapel bestemd als protestantse kerk waar voortaan diensten werden gehouden voor de in Middelburg verblijvende Engelsen. Aan het eind van de 16e eeuw worden in het voor de broeders overgebleven deel krankzin nigen (simpelen) verpleegd. En vanaf 1611 werd het klooster na verbou wingen geheel voor dit werk ingericht. Dit duurde tot 1812 (Franse tijd). Daarna werd in het gebouw achter de kapel een soepkokerij gevestigd voor armen en in 1846 door gift van D.J. de Superville verder uitgebreid. Een gedenksteen in de gevel herinnert hieraan. Het klooster waar we over spraken werd ge bouwd om een grote open binnenruimte. Om het klooster liepen grotendeels straten zoals de Sint Sebastiaanstraat, de Wijngaardstraat en de Simpelhuisstraat tot aan de Kerk. Een en ander is duidelijk te zien op de panora- makaart van Middelburg door Goliat eind 17e eeuw getekend. Elierin wordt het huidige Sim- pelhuiskomplex aangeduid als Engelse Kerk en een grootgebouw op de hoek van de Wijngaard straat en de Sint Sebastiaanstraat (tegenover het huidige arbeidsbureau) als Simpelhuis. Uit het voorgaande is dus af te leiden dat de Wijngaardstraat en omgeving tot de oudste delen van Middelburg behoort. Uit de ligging en de profielen is op te merken dat hier niet de "groten" van Middelburg woondden, maar veel eer de bevolkingsgroep die De Bree in zijn Mid delburgse romans zo treffend wist te omschrij ven. De Wijngaardstraat, een onbekende straat dus, waar het de moeite loont om even bij stil te staan. F.A. Broeksma 19

de Wete | 1993 | | pagina 21