BIJNA ZEVENHONDERDVIJFTIG JAAR VERGETEN GESCHIEDENIS? vraag, waarom (nagenoeg) alle molens dezelfde kant uitdraaien, nog niet is te geven. Nog even wat over rechts en links, om het wat ingewikkelder te maken. De constructie van een standaard molen brengt mee, dat de molensteen linksom draait, in de latere types rechtsom. Dat is, als men er van boven op kij kt, met de zon mee. De stenen van deze molens zijn dus niet onderling verwisselbaar. Wat is links en wat is rechts? Wat is voor en wat is achter? Dijkje liet het er, in gesprek met zijn vriend, de werktuigbouwkundige, maar bij zit ten. Eigenlijk maar het verstandigste, voor beide partijen. Een wonder of het iemand, door het lezen van dit stukje wat duidelijker is geworden. Betreft de naam Meulmeester Meertens vermeldt in Zeeuwse Familienamen op bladzijde 99: Molennamen zijn: van der Meule(n), Vermeu len, Meulman, Meuldijk, Meulenblok, Meu- lenberg, (de) Meul(e)meester, Meulewijk, Meul- stee, en op bladzijde 109: (de) Meul(e)meester dankt de naam met vele andere aan een levensmiddelbedrijf. De commanderij van de ridderlijke Duitse Orde te Middelburg Wie realiseert zich tegenwoordig nog, als hij of zij langs het gebouw van het kantongerecht te Middelburg wandelt, dat op dezelfde plek het huis van de "Duitse Orde" heeft gestaan, dat gedurende vier eeuwen een stempel op de ge schiedenis van Middelburg en Walcheren heeft gedrukt? Toen in 1187 de mohammedanen de stad Jeru zalem binnentrokken was dat voor de westerse wereld het teken om massaal ter verdediging en bescherming van het Heilige Land op te roepen. Tijdens de derde kruistocht werd er in Akko door Duitsers een huis met kapel opgericht, dat hoofdzakelijk voor de verpleging en verzorging van gewonden dienst deed. Keizer Hendrik VI. Barbarossa had in 1197 tot een volgende kruis tocht opgeroepen en vele adellijke en geestelijke heren gaven aan zijn oproep gehoor en trokken richting Jeruzalem. Maar de keizer kwam te overlijden en het leger viel uiteen. Enkele Duitse heren besloten het hospitaal in Akko in een ridderorde te veranderen. De eerste huizen van de Orde, de commande rijen, werden door terugkerende kruisvaarders gesticht. Langzaam verspreidde zich zo de roem over de goede daden die men in het Heilige Land had verricht. In het jaar 1231 schonken Sweder van Dingele en zijn vrouw een huis en een hofstede in Utrecht aan de Duitse Orde. Deze schenking legde de basis voor de stichting van de Orde in de Nederlanden. Op 5 augustus 1248 vererfde Nikolaas van der Putte, een Middelburgse burger, al zijn wereld lijke bezittingen inklusief zijn onroerende goe deren aan de kommanderij van Utrecht. Deze goederen waren bedoeld als hulp voor de broe ders in het Heilige land. Deze schenking vorm de de grondsteen van de latere kommanderij op Walcheren. Door middel van ingewikkelde be rekeningen kan men er achter komen, dat de orde op deze wijze 11 ha. grond in zijn bezit kreeg. Dit komt ongeveer overeen met het totale grondoppervlak van de stad Middelburg in de periode voor het jaar 1254. Binnen enkele tientallen jaren had de orde zoveel grond vergaard, dat graaf Floris V van Holland en Zeeland van mening was, dat in 1271 een huis voor de Orde in Zandvoorde bij Middelburg gebouwd diende te worden. Hier mee wilde hij zich van zowel zijn eigen zieleheil na zijn dood als ook dat van zijn voorouders verzekeren. Eveneens verleende graaf Floris de broeders het patronaatsrecht van de Noordmonsterkerk. In het jaar 1284 werd hen naast dit recht de toes temming gegeven het huis van Zandvoorde tot het hoofdhuis van de hele balije te maken. Waarschijnlijk wilde hij daarmee de komman derij van Utrecht uit de greep van zijn rivaal, de elektbisschop van dezelfde stad houden. 25

de Wete | 1993 | | pagina 27