komen van schipper J. Siereveld (ARM 3), die men aan boord van de ARM 6 wist te krijgen. Hij werd later met een gebroken enkel naar het ziekenhuis in Middelburg gebracht. Aan boord van de ARM 1 bevonden zich A. Meerman (29), E. Meerman (34), C. van Belzen Rzn (29), op de ARM 3 B.J. Siereveld (20), L. Siereveld (15), zoons van schipper J. Siereveld, H. Siereveld (36) en Corn, van Belzen (38). Zij kwamen allen bij deze ramp om het leven. Het gebeuren dompelde geheel Arnemuiden in rouw, het dorp was in die dagen één grote familie, huis aan huis waren de luiken gesloten, men was één in het verdriet. In de daarop volgende maanden werd een viertal slachtoffers van deze ramp gevonden bij Westkapelle, Vrouwenpolderen Burgh, zij wer den allen te Arnemuiden begraven. Ook de schuldvraag kwam ter sprake. Had men in verboden (nog niet mijnenvrij) gebied geva ren? Een en ander was voor de Koninklijke Marine aanleiding een verklaring uit te geven. Hierin werd medegedeeld, dat de ramp met de ARM 1 en 3 had plaatsgevonden op 2 mijl ten Noorden van het Oosterhoofd, aan de West punt van de Noordlandbank, een positie niet minder dan 3 mijl buiten het vaargebied dat door de Marineleiding veilig was verklaard. Het is aan te nemen, dat de vissers zich onbe wust in het onveilige gebied hebben begeven. Voor zover valt na te gaan is er n.a.v. het onge val geen officieel onderzoek ingesteld. In de eerste naoorlogse zitting van de Arne- muidse gemeenteraad op 3 september 1946 kwam de zaak op nog pijnlijker wijze aan de orde. Een lid van de raad stelde nachtelijk burengerucht aan de orde en vroeg om maat regelen om dit tegen te gaan. Kort na het mijn ongeluk hadden personen 's nachts een lied ge zongen, dat betrekking had op mijnen. Aan het gezang zou zelfs een vissersjongen hebben mee gedaan. De voorzitter beloofde hierover met de politie contact te zullen opnemen. Of zich daarna nog dit soort incidenten hebben voorgedaan vermelden de stukken niet. Het le ven hernam in ieder geval zijn normale loop en Arnemuiden bleef voor verdere scheepsrampen gespaard. Jules Braai Bronnen: Gemeente Arnemuiden-Archief Algemene Zaken. Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg- Jaar gangen PZC en Zeeuws Dagblad. Evenals vorig jaar is er in de maanden juni tm augustus in het stadhuis van Veere een uitge breide expositie te bezichtigen, waarin munt- vondsten uit Zeeland centraal zullen staan. Peter Blom schreef naar aanleiding daarvan het volgende artikel. 16

de Wete | 1993 | | pagina 18