ternella Nagtegaal en het gezin veranderde 4 keer van woning in de periode tot januari 1850, wat wijst op armoedige omstandigheden. Er werd een kind geboren in 1847 en een in 1849. Van januari tot december 1850 woonde het gezin in bij de ouders van Lieven Peene. Werkte hij misschien toen al ver weg en was hij langere tijd van huis? Vanaf december 1850 woonde het gezin weer zelfstandig. In 1851 werd een kind geboren dat na 4 maanden al overleed. In maart 1852 werd nog een kind geboren. In november 1852 kwam Lieven Peene door verdrinking om het leven en kort daarna trok de weduwe met haar 3 kinderen bij haar ouders in. Daar overleed in 1853 weer een kind van nog geen 2 jaar oud. De weduwe hertrouwde in augustus 1854 met de gescheiden Stefanus Huibregtse en het nieu we paar betrok het huis van de man. Uit dit huwelijk werden in de jaren 1855, '57 en'59 nog 3 kinderen geboren, welke allemaal binnen een jaar weer overleden. In 1856 overleed ook op 9-jarige leeftijd het oudste kind uit het eerste huwelijk. Onder moeders paraplu In een kasteeltje in Overijssel zag ik een sfeervol schilderijtje met de titel: "Straatje in Vlissingen". Geschilderd door de befaamde Haagse kunst schilder uit de vorige eeuw, J.H. Weissenbruch. Het toonde een natte winteravond, zo'n door weekt schilderstukje waar de regen als het ware uit de lijst siepert. Ik moest direct aan mijn jeugd denken. De Lange Zelke was nog maar een nauw straatje. En als je dan 's winters op donderdagavond van Padvinderij naar huis liep weerkaatste het zachte licht van een enkele gas lantaarn honderdvoudig in de regendruppels op mijn brilletje. Die natte waas hing over het hele schilderijtje. En geloof maar dat die schilder ook behoorlijk nat is geworden. Maar de tijden zijn veranderd. Een kunstenaar kan nu lekker droog onder de overkapping van de Lange Zelke zitten schilderen. Zijn gammele schilderskrukje kan hij rustig thuis laten. Op de In november 1859 overleed Pieternella Nagte gaal zelf. Alleen een dochter uit haar eerste huwelijk, de 10-jarige Adriana Peene was nog in leven. Deze Adriana Peene trouwde in 1871 met Johannes Sanderse. Uit dit huwelijk werden 5 dochters geboren. Op 23 juni 1886 vertrok het gezin naar Noord-Amerika. De naaste familie van Lieven Peene, welke nog op Westkapelle woont, zijn nazaten van een broer van hem. Of in Amerika nog nazaten van Adriana Peene leven, is niet onderzocht en dus niet bekend. Jak. Gabrielse, Beatrixstraat 2, 4361 EG Westkapelle Geraadpleegde bronnen: Archief burgelijke stand, gemeente Yerseke Archief burgerlijke stand, gemeente Westkapelle Archief burgerlijke stand, Rijksarchief Middelburg Jubileumboek "Spelerieë" van de Genealogische Vereniging, afdeling Zeeland. Artikel over de dijk werkers van Westkapelle. door L.M. Hollestelle. Zeeuws Tijdschrift 1981-3. Artikel over de Bathpolders. stoere stenen banken zit hij veel steviger. De vraag is of die dikke witte buizen hem nog tot een kunstwerk inspireren, maar misschien is er wel wat leuks op de videoschermen te zien en daar gaat het toch om. Er valt in Vlissingen nog veel meer te overdek ken. In Delft heeft een architect in een afstu deerproject een ontwerp gemaakt voor een zwemgoot langs de hele Vlissingse Boulevard, gevuld met verwarmd zeewater. En we gaan dat ook leuk overdekken zodat je tijdens het zwem men niet nat kunt regenen. Zo'n plan schept nieuwe mogelijkheden. Het zwemspektakel op Nieuwjaarsdag kan weer uitgroeien tot een klas sieker, een Scheldebeker-zwemwedstrijd nieuwe stijl. Langs een kleumend publiek en daverende kanonschoten. En ik heb gelezen dat er tegen de Gevangentoren een nieuwe aanbouw komt voor Koek-en-zopie. Dat past helemaal in het plaatje! Mooier kan het toch niet! 24

de Wete | 1993 | | pagina 26