SCHOOLGESCHIEDENIS SEROOSKERKE (W) HET WAPEN VAN HET WATERSCHAP WALCHEREN De heer J.C. van Winkelen uit Serooskerke, een groot kenner van zijn lokale geschiedenis deed ons een schrijven toekomen waarin hij op enkele punten het verhaal over de geschiedenis van de Chr. School in zijn woonplaats wilde aanvullen en verduidelijken. Hij schrijft o.a. dat de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs werd op gericht op 19 december 1890. De datum 22 april 1892 geeft het tijdstip aan waarop bij K.B. de statuten van de vereniging Koninklijk werden goedgekeurd. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad vóórdat in ons land ook dus in Serooskerke (W)Christelijke Scholen c.q. Scholen met de Bijbel mochten worden opgericht. Toestemming hiervoor werd van Regeringswege verleend na het Volkspetitionnement in 1878. In dit jaar is een Commissie uit het gehele land naar Paleis Het Loo gegaan en heeft daar tijdens een audiën tie Koning Willem III toegesproken en de desbetreffende petitie (verzoekschrift) aan de Koning overhandigd. Bij de bescheiden die aan Z.M. werden uitgereikt, bevond zich ook het rekest en de daarbij behorende lijsten met handtekeningen van inwoners van de Gemeente Serooskerke (W). Al de stukken betreffende de volkspetitie voor de School met de Bijbel bevinden zich in het Archief van het Kabinet des Konings dat opgeslagen ligt in het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Of er bij de audiëntie op Het Loo ook iemand uit Seroos kerke (W) aanwezig was, heeft hij nergens kun nen vinden. Wel verklaarde de Koning gaarne al de heren van het gezelschap te willen ont vangen behalve Dr. A. Kuyper! Over het wel en wee van de Openbare school is uitgebreide informatie te vinden in "Seroosker ke (W), Zijn Burgerlijke en Kerkelijke Geschie denis" van de hand van B.J. de Meij. Deze was onderwijzer aan die school en door zijn vele Zeeuwse geschiedkundige publikaties (o.a. in de P.Z.C.) voor veel leden van onze Heemkundige Kring geen onbekende. Deze school werd in 1930 omgezet in een school voor Christelijk Volks Onderwijs en fuseerde in 1974 met eerst genoemde school. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Chr. School aan de Wilgenhoekweg, nu het gebouw waarin de kunsthandel "De Horn Fine Arts Int." is gevestigd, zijn verschillende foto's gemaakt van bestuur en personeel. In het passe partout van één van de foto's staat vermeld: "1900 - Eben Haëzer - 1925". Tenslotte vermeldde de heer Van Winkelen dat het Serooskerkse rekest uit 1878 ondertekend werd door 253 personen. Uiteraard veel familie namen die nu nog in Serooskerke voorkomen. Geïnteresseerden zal hij daar zeker graag infor matie over verstrekken. redaktie Bij Koninklijk Besluit van 14 augustus 1965 nr. 25 werd aan het Waterschap Walcheren toege staan hetzelfde wapen te voeren, waarmee het oude waterschapsbestuur van Walcheren in 1816 was bevestigd. De beschrijving van dit wapen luidt: 'een schild van goud, beladen met een walvisch van sabel, zwemmende op een zee gegolfd van azuur en zilver van zes stukken'. Het wapendiploma van de Hoge Raad van Adel uit 1819 is echter in mei 1940 verbrand. In het Polderhuis te Middelburg hangt nu een kopie. De oudste afbeeldingen van het wapen met de walvis dateren uit het einde van de zestiende eeuw. In 1596 liet het waterschapsbestuur van Walcheren een rekenpenning slaan met daarop een spuitende walvis op de golven. Op de gedrukte ordonnanties van de Staten van Wal cheren uit de zeventiende eeuw is de walvis veelvuldig afgebeeld. De walvis van Walcheren is te verklaren uit het feit dat deze vis zich in de zestiende en zeven tiende eeuw veelvuldig voor de Nederlandse kust ophield. De overeenkomst van de eerste 27

de Wete | 1993 | | pagina 29