lettergreep van beide woorden kan bij het be palen van de afbeelding van het wapen een rol hebben gespeeld. In de tijd dat het waterschaps bestuur van Walcheren de walvis in haar wapen opnam, eind zestiende eeuw, was de gestrande walvis een opzienbarende verschijning. Tussen 1531 en het eind van de zeventiende eeuw zijn er op de Nederlandse kust minstens veertig walvis sen gestrand. Op het Panorama van Walcheren uit 1550, getekend door Antoon van den Wijn gaerde ligt ter hoogte van Vlissingen op het strand een aangespoelde walvis. De lichtglooi- ende kust brengt het fijngevoelige systeem van echopeiling waarmee walvissen hun weg vinden in de war. De vis werd in een periode van angs ten en onzekerheden van oorlog en godsdienst twisten gezien als een voorteken voor naderend onheil. De walvis werd in die tijd veelvuldig op schilderijen en gravures afgebeeld en beschre ven in rijmelarijen en pamfletten. Smallegange interpreteert de Walcherse walvis in zijn Cronyl van Zeeland uit 1696 als volgt: 'de opsienders over de Dijkagie van Walcheren gebruiken voor haer wapen een walvisch op de zeebaren swemmende, omdat sij tegen de woeste zee, daer die visch in leeft, met de dijken wel te versorgen, te strijden hebben...' De afbeelding van de walvis heeft in de loop van de tijd veranderingen ondergaan. De afbeel dingen uit de zestiende en begin zeventiende eeuw tonen een monsterachtige vis. Als gevolg van minder kritieke momenten in de geschiede nis van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en door de walvisvaart en -industrie is het beeld van de walvis veranderd, ook in het wapen van Walcheren. In 1990 introduceerde het Waterschap een logo, gebaseerd op het wapen. Zwemt de vis op het wapen al vier eeuwen naar links, de water schapsbestuurders hebben nu 'een ruk naar rechts gemaakt', terwijl de nieuwe vis ook niet meer spuit. Een voorteken? Zie over het verschijnsel van de walvissen op de Nederlandse kust S. Schama, Overvloed en onbehagen. De Nederlandse cultuur in de Gouden Eeuw, blz. 138-152, Amsterdam 1988. Het Panorama van Antoon van den Wijn gaerde is deze zomer te bezichtigen in het Zeeuws Museum te Middelburg. L.M. Holle stelle Gestrande walvis ten oosten van Vllssingen. Detail van het Panorama van Antoon van den Wijngaerde, 1550. 29

de Wete | 1993 | | pagina 31