AANKONDIGINGEN EN MEDEDELINGEN "Zelandiae Descriptio" In het Zeeuws Museum te Middelburg is van 3 april t/m 5 september 1993 een tentoonstelling ingericht rond de serie wandtapijten. Deze zijn eind 16e eeuw geweven en geven de strijd weer tussen de Zeeuwse watergeuzen en de Spanjaar den op de Scheldemonden 1572-1576. Tijdens deze tentoonstelling wordt ook "Ze landiae Descriptio" getoond. Een uniek tijdsdocument getekend door An- toon van den Wijngaerde in 1550. De Vlaamse kunstenaar Antoon van den Wijn gaerde was kartograaf, graveur en kaartdrukker te Antwerpen. De grootste specialiteit van Van den Wijngaerde was het tekenen van panoramische gezichten op steden en landstreken. De "Zelandiae Descriptio" is één van zijn be langrijkste werken. Het is een groot panorama van het eiland WALCHEREN, ruim tien meter lang en veertig centimeter hoog. Niet alleen de steden, dorpen en buitenverblij ven, maar ook het landschap, de kust en de schepen op zee zijn met grote nauwkeurigheid weergegeven. Dit panorama is voor deze tentoonstelling in bruikleen afgestaan door het Nationaal Scheep vaartmuseum te Antwerpen. Een unieke gele genheid om te zien hoe ons Walcheren er ruim vierhonderd jaar geleden uitzag. Het Zeeuws museum is geopend dinsdag t/m vrijdag 10.00 -17.00 uur, zaterdag t/ m maandag 13.30 - 17.00 uur. Tijdens de tentoonstelling zijn er rondleidingen op woensdag om 14.00 uur. In de maand juni ook op zondagmiddag 14.00 uur. Zaterdag 18 september 1993 De jaarlijkse buitenheemse dag voert ons deze keer naar Noord Zeeland, met name naar Zie- rikzee en Tholen-Stad. Vertrekkend uit de diverse opstapplaatsen op Walcheren krijgen we vanaf de Stormvloedkering tot na de "warme hap" in Yerseke een schat van informatie over de gebieden waar we doorheen rijden of wan delen. Over het interessante gebied tussen de genoemde kering en de Schelphoek in Schou wen is veel te vertellen. Rondwandelende in Zierikzee, na Brouwershaven te hebben aange daan, hoort U uiteraard meer dan wanneer U aléén door deze historische plaats rondloopt. Tijdens de daarop volgende rit via de Phillips- dam en St. Philipsland naar Tholen vertellen onze gidsen U het een en ander over het slui- zencomplex in en het recreatiegebied rondom deze dam. Hetzelfde doen ze, na ons bezoek aan Tholen-Stad, tijdens het rijden over de Oester- dam richting Yerseke. In De Zaete te Yerseke wacht ons de warme maaltijd. Vanzelfsprekend is dat een mossel maaltijd: mosselen, frites, brood, sausjes. Wie niet van mossels houdt, krijgt daarvoor een schnitsel met frites en een salade. V oorafgaande aan deze maaltijd wordt ons aan de hand van een aantal dia's het verhaal van mossel- en oestercultuur in Yerseke verteld. Het ligt in de bedoeling om deze reis in ieder geval met twee bussen te maken. Bij voldoende deelname wordt nog een derde bus ingeschakeld. Kosten: 54,00 per persoon (busrit, koffie met appelgebak en een rondleiding met gids in Zie rikzee, rondleiding in de Kerk in Tholen-Stad, mosselenmaaltijd in Yerseke (of het alternatief: schnitsel) met dia-presentatie "uitleg" in de bus). Opstapplaatsen: Middelburg-Station70.30 uur Vlissingen-Stadhuisplein 7.50 uur Koudekerke-dorpsplein8.00 uur Biggekerke-dorpskerk8.10 uur Zoutelande-dorpskerk 8.20 uur Westkapelle-Gemeentehuis 8.30 uur Domburg-dorpskerk8.40 uur Oost kapel lc-dorpskcrk 8.45 uur Let op: U wordt als deelnemer ingeschreven na ontvangst van de deelnemersbijdrage ad. 54,00, te storten op postgirorekening nr. 17.78.574 t.n.v. G.J. de Rooij,aktiviteitencomm. H.K.W., Gerbrandystraat 139, 4384 NE Vlissingen. Indien U geen mossels wenst, wilt U dat dan bij Uw opgave vermelden? Als gewoonlijk geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt! 30

de Wete | 1993 | | pagina 32