vertelt in korte bewoordingen iets over de ge schiedenis: vroeger was dit de hofstede en het herenhuis van de familie Crane uit Middelburg. Nu rest slechts de boerderij. Bij Cranesteyn ging ik linksaf de Grijpskerkse- weg op, de route van de Buck voerde hem in 1907 ook langs dat dorp. Veiligheidshalve liep ik op het fietspad, het was daar goed wandelen, op de autoweg was het drukker. Even op de bermen gelet. Wat zag ik? Distels, klaver, riet, kamille, wilgeroosje, akkerwinde, kaasjeskruid en een enkele paardebloem. Een straaljager scheurde over het fraaie land schap op weg naar een denkbeeldige vijand, in de verte zag ik de duinenrij van Walcheren. Zo moet de Buck die horizon ook gezien hebben. Inmiddels heb ik overgeschakeld op de automatische piloot en loop alsmaar rechtdoor. Op afstand zie ik de bebouwing van Grijpskerke opdoemen. In Grijpskerke, een aardig dorp, rustte ik even bij de kerk, keek er wat rond en vervolgde toen mijn weg via de Schuitvlotstraat, die later overgaat in de Middelburgseweg. Daar lopende zag ik aan mijn linkerhand de Munnikenhof liggen. Wilt U daar meer over weten? leest U er Smallegange's Cronyk van Zeeland, blz. 672, maar op na. Het volgende doel was Hoogelande. Daartoe nam ik na enige tijd de Poppendamseweg, die de Domburgse Watergang kruist. Vlak voor de imkerij ging ik de Zwagermanweg in, die naar Hoogelande voert. Links zag ik bij Buttinge enkele bunkers staan. De Buck spreekt in zijn verhaal over "de laagste plek -van Walcheren". Dat zou het grasland kunnen verklaren, dat hier inderdaad nogal voorkomt. Toch zag ik ook akkerland: de afwatering van Walcheren is zodanig verbeterd, dat ook akkerbouw tot de mogelijkheden be hoort. Langs de Zwagermanweg slaapverwek kende wegbermen: klaver, een enkele boter bloem en wat wilde peen. Ik bereikte de kapel van Hoogelande. Mijn gedachten gingen terug naar de jaren 1940-1945, toen ik hier met mijn vader bij boeren melk ging halen en aren rapen. Bij de kapel slechts 4 Belgische toeristen, verder absolute rust. Voorbij Hoogelande heet de weg richting Kou- dekerke de Meinersweg. Die aflopende zag ik de toren van Koudekerke, mijn einddoel. Verder het land in zag ik een vliedberg, na het passeren van de Biggekerkse Watergang nog één. Toch een bewijs, dat het land hier vroeger onder water kon staan? Lopend in de Meiners weg heb ik een mooi uitzicht op de Lange Jan, Stadhuis en Oostkerk van Middelburg. Via Breeweg en Braamweg bereikte ik ten slotte Koudekerke, waar ik mijn tocht op het Dorps plein beëindigde. Al wandelende had ik mijn gedachten de vrije loop gelaten. Ik liep deze tocht 86 jaar na dato, zou een ander zoiets over 86 jaar weer doen? En hoe zou Walcheren er dan uitzien? Toen sloeg mijn fantasie op hol, ik zag het Walcheren van het jaar 2079 - Domburg is uitgegroeid tot dé badplaats van de Delta. Enorme torenflats bepalen het beeld vanaf Westkapelle tot Vrouwenpolder. Project-ontwikkelaars hebben een nieuwe Atlantikwall geschapen van beton, glas en staal. De natuur is totaal verpletterd. - Tussen Domburg en Aagtekerke is een Delta- Disneyland verschenen met 4 miljoen bezoe kers per jaar. Men streeft er naar het bezoe kersaantal in 10 jaar tijd te verdubbelen. - Met donderend geraas vertrekken iedere 5 minuten enorme Hoovercrafts vanaf het Domburgse strand voor een vaartocht op de Noordzee. Daarbij wordt "Nehalennia-Island" aange daan, een door de grote baggermaatschap- pijen geschapen kunstmatig eiland. Daar kan men een zeebodemwandeling maken, waarbij men in een enorme glazen duiker klok op de zeebodem afdaalt en een origineel Nehalennia-altaar kan bewonderen. Door middel van een chip-kaart kan men -uiteraard tegen betaling- een certificaat van dit bezoek ontvangen. Even terzijde: de opvolger van de PZC, Delta News (Engels is allang de voertaal ge worden), meldt op 10 March 2081 de financiële ondergang van Nehalennia-Island. - Op Arnemuiden International Airport lan den dagelijks tientallen Superjumbo's, die tienduizenden passagiers aanvoeren. Zij komen vooral van het Zuidelijk halfrond, waar dan de ozonlaag geheel verdwenen is en komen hier "schaduwbaden". Vanaf het vliegveld worden zij per metro (lijn A) naar de agglomeratie Domburg vervoerd. - Enkele toeristische attracties zijn o.a.: 1) Bezichtiging van de sloop van de Badhotel appartementen wegens technische veroude ring. Men stuit daarbij op restanten van het 12

de Wete | 1993 | | pagina 14