voormalige Badhotel en er worden vondsten uit omstreeks 1990 gedaan waarvoor de Of ficier van Justitie te Middelburg belangstel ling heeft. 2) Het dagelijks om 12 uur besproeien van de 4 laatst overgebleven bomen van de Manteling. In een daartoe aangelegde arena komen gemiddeld 20000 mensen dit spektakel bijwo nen. 's Avonds vindt in deze zelfde arena de opvoering plaats van het treurspel "De te loorgang van Walcheren". - Over het Kanaal door Walcheren zijn nog 5 bruggen gebouwd, bij Veere, Kleverskerke, in de buurt van het Arnekanaal, Abeele en Souburg. De laatste in de vorm van een hangbrug over een groot gedeelte van het dorp. Voor een vlotte doorstroming van het verkeer zijn aan de westkant van het eiland enorme verkeerspleinen gebouwd, die onder ling door autosnelwegen met elkaar ver bonden zijn. - De kapel van Hoogelande staat eenzaam te midden van torenflats. Er is daar een stad ontstaan van 60000 inwoners. - In de Heemkundige Kring Walcheren is een speciale werkgroep opgericht, die probeert de route die Braat in 1993 heeft gelopen te achterhalen. Het blijft echter bij vergaderen, de praktijk is wegens totale verstoring van het landschap onbegonnen werk. Zo zou ik nog door kunnen gaan. Laat ik maar tot de werkelijkheid terugkeren. Gelukkig is het hiervoren geschetste toekomstbeeld (nog) niet aan de orde en laten wij hopen dat het ook zóver niet komt. Laat de Walcherse bevolking echter waakzaam blijven teneinde te voorkomen dat landschap, cultuur en historisch erfgoed worden aangetast. Onze vereniging kan m.i. daarbij nu en in de toekomst een belangrijke rol spelen. Jules Braat Documentatie: - De Wetè, 22e jaargang nr. 3 van juli 1993. - Topografische kaart van Walcheren 88/89. - Historische Atlas van Zeeland, Uitgeverij Roba Producties 1989, de kaarten 615 (1911) en 635 (1909). "Die vent kommedeert as den ouwen van de Siengel". Dit werd gezegd van iemand, die geen blad voor de mond nam. Met "den ouwen van de Siengel" werd de Middelburgse predikant Bernardus Smytegelt bedoeld. Hij heeft op de Herengracht gewoond. De naam "Siengel" is als volgt te verklaren. Een "singel" is een weg langs de bui tenkant van een stadsgracht, ook de gracht zelf en de bebouwing horen daarbij. Smytegelt werd op 20 augustus 1665 te Goes geboren. In 1687 had hij zijn theologische studie voltooid, en was hij beroepbaar. Omdat er een overvloed aan kandidaten was, duurde het tot 1689 voor hij beroepen werd. In dat jaar kreeg hij een beroep van de gemeente Borssele op Zuid-Beveland, en hij nam dit beroep aan. Van 1692-1695 was hij predikant in Goes. In januari 1695 kwam hij naar Middelburg, waar hij tot 1735 predikant is gebleven. Voor beroepen uit Rotterdam en Utrecht bedankte hij. Zelfs vanuit Engeland was er belangstelling voor hem. Toen eens een hoorcommissie vanuit dat land bij hem logeerde, verscheen een groep stadswe zen voor zijn woning. Ze smeekten Smytegelt te blijven en een mogelijk beroep niet aan te nemen. En hij bleef! Ondanks lichamelijke pijn, waarschijnlijk her nia, hebben zijn stembanden daar nooit onder geleden. Wat hebben de kerken gedaverd wan neer hij de zonden bestrafte. Hij ontzag nie mand, klein noch groot, arm noch rijk. Hij preekte voor de vuist weg. Daarbij was hij gewoon met zijn handen te slaan en met zijn voeten te stampen. Toch moet hij een opgewekt man geweest zijn die met driftige pas door de straten van Middelburg liep. Een merkwaardig voorval deed zich in 1702 voor. In dat jaar overleed koning-stadhouder Willem III. Na zijn dood braken er in verschil lende steden opstootjes uit. Willem III had nogal wat aanhangers aan de macht geholpen 13

de Wete | 1993 | | pagina 15