HOE DOKTER DE PUUT EEN BOERENKNECHT GENAS Een waar gebeurd verhaal zaterdag aan het gat in de muur. Ze probeerden de andere drie over te halen mee te helpen, maar deze weigerden. Het puin stortten ze in de schoorsteen en in een van de bedden. Elke keer als de cipier langskwam schoven ze een bed voor het gat, zodat deze onmogelijk kon zien waar de vier mee bezig waren. Door van de vorige avonden olie voor de lamp over te houden, konden ze de zaterdagavond doorwer ken. Toen om 23.00 uur plotseling de schout met de zoon van de cipier langskwamen schoten drie van hen pijlsnel in hun bed, terwijl de vierde zich in het gat schuil hield. De volgende morgen waren de vogels gevlogen. L.M. Holle stelle Dit verhaal speelt zich af in het jaar 1885. In het kleine Walcherse dorpje Kleverskerke woonden toen boer en boerin Jansen met hun knecht Geert. Geert was nu weer al enige maanden ziek. Het was hem werkelijk aan te zien; hij was zo mager als een lat. Je zou haast zeggen, dat hij nooit te eten kreeg. Maar het tegenovergestelde was waar; hij kon eten als een paard. In plaats dat hij er dikker van werd, werd hij hoe langer hoe magerder. Als hij 's avonds van het land kwam en weer flink gegeten had, was hij zo moe en uitgeput van het werk, dat hij zich, kreunend van de pijn in zijn buik, op het stro van de deel neerlegde en in slaap viel. Zijn gezondheid ging zo snel achteruit, dat hij na verloop van enige weken niet meer in staat was om het zware landwerk te doen. Omdat het tegen oogsttijd liep en de boer toch wel een knecht nodig had, die voor twee kon werken, en dat kon Geert in zijn goede dagen, besloten de boer en boerin dat er toch eens wat voor de zieke gedaan moest worden. Ja, gedaan werd er eigenlijk wel iets. De dokter uit Arnemuiden was nu al weer een keer of tien langs gekomen, maar de kruiden, die hij voor schreef, schenen niet te helpen. Omdat een zieke knecht een dure knecht is, stelde boer Jansen op een avond zijn vrouw voor om die wonderdok ter uit Middelburg eens te laten komen. Maar de boerin voelde daar weinig voor, want ze had zulke vreemde dingen van de geneesheer gehoord. Maar, nadat de boer voor de zoveelste maal het verhaal van de wonderlijke geboorte van het kind van Kee Pluymers uit de Bellinkstraat ver teld had, werd besloten om hem dan toch maar eens te laten komen. Ja, Kee Pluymers, die had hij het leven gered, toen zij op het kraambed lag en het kind maar niet wilde komen. De radeloos geworden vroedvrouw wilde een arts raad plegen, toen daarjuist dokter De Puut de straat kwam inwaggelen. Zonder te aarzelen heeft ze hem bij zijn arm gegrepen en het huisje binnen gesleept. Horende wat er gaande was, liep hij in plaats van naar het bed van de patiënt regelrecht naar de haard, pakte een van de antieke schoorsteenvazen die op de schouw stonden en sloeg met deze vaas de fraaie spiegel aan diggelen, die boven de schouw hing. Kee is van de klap zo geschrokken, dat geschied de wat maar steeds niet wilde lukken: het kind werd geboren. Vaak hadden de boer en de boerin de dokter gezien in de stad, altijd waggelde hij dronken door de straten. Ze zeggen, dat hij aan de drank was geraakt, nadat zijn vrouw hem in de steek had gelaten. Zijn rood en puisterig gezicht, de lange zwarte jas en de hoge hoed maakten hem tot een afschrikwekkende verschijning. Als hij niet door de stad zwierf, was hij wel te vinden op een bankje op het Bolwerk. Besloten werd, dat de boer maandag eens een bezoek aan deze arts zou gaan brengen. Geert was intussen zo verzwakt, dat hij niet meer uit zijn stro kon opstaan. Hij moest toch eigenlijk wel aan een heel merkwaardige ziekte lijden: iemand, die van veel eten magerder wordt en alleen maar meer honger krijgt. Waar bleef toch dat voedsel dat hij voorgeschoteld kreeg? Geert at altijd mee uit dezelfde pot van de boer en de boerin, dus was het uitgesloten, dat er iets aan het eten mankeerde, want beiden mochten er best zijn. In de wijde omtrek stond de boerin bekend om haar kookkunst en het was haar ook wel aan te zien, dat ze haar maaltijden eer aan 19

de Wete | 1993 | | pagina 21