staat Sandijck. Ook op een zo te zien héél oude gevelsteen in één van de woningen vooraan in Zanddijk staat Sandic, ook met één d dus. Hierdoor zou ook het verhaal dat de naam afgeleid is van een dijk van zand (Zand-dijk) die daar gelegen zou hebben, op losse schroeven komen te staan. Het lijkt mij ook erg onlogisch daar men vroeger, althans bij mijn weten, uitsluitend dijken van klei maakte. Hele vette, uit de Biesbosch of daaromtrent. En als er ooit een soort dijk van zand gelegen zou hebben, zal die de naam van duintjes of duuntjes gehad hebben, zoals de duuntjes bij Fort de Ruijter te Vlissingen. J. Kaljouw U heeft vroeger allemaal het schitterende lied geleerd: "Waar de blanke top der duinen. Schittert in de zonnegloed En u kent zeker de laatste regel nog wel: ,,'k Heb u lief, mijn Neeheederland" Nu leerden wij op de Oranjeschool wel meer onbegrijpelijke liederen, zoals "Oh rijke bron van Scheveningen" en "Gods enkellicht". Op heldere winteravonden keek ik vaak naar de sterrenhemel, maar het enkellicht heb ik nooit mogen aanschouwen. Trouwens ik heb ook nooit een blanke top der duinen in de zonne gloed zien schitteren. Was dat allemaal alleen maar rijke fantasie? Bij een beschrijving van de landing van de Britse troepen op het Breezand in 1809 wordt verteld dat de soldaten eerst dachten dat ze door een stomme navigatiefout in de Sahara terecht waren gekomen. Pas toen ze met hun zware bepakking door de zandduinen hadden ge zwoegd zagen ze het zomerse Walcherse para dijs voor zich liggen. En op de kaart van het duingebied in het noorden van Walcheren vinden we nog steeds de namen Kaalkop, de Witte Duinen, de Blin- kert en de Papieren Zolder. Dat moet dus allemaal stuifzand zijn geweest. De laatste naam vraagt enige uitleg. Als het regent vormt zich een laagje met zand, net een natte krant, en als dat opdroogt wordt het een hard korstje. Bij het lopen breekt dat en zak je weg in het sukerzand, vandaar Papieren Zolder. Maar het boekje "Zeeuwsche Mijmeringen" van P.H. Ritter Jr. uit 1919 neemt alle twijfel weg. Het spreekt over de sneeuwbergen van Valkenisse met hun vreemde lichtglans. En over witte duinen, die met hun zachte kameelruggen tegen de hemel liggen aangeleund. Ja, onze steden en dorpen zijn wel erg veran derd en ook het prachtige Walcherse hegge- landschap is na 1944 definitief verdwenen, maar ik vond onze duinen nog zo mooi en ongeschon den. Die illusie heb ik nu verloren. Onze ouders hebben dus nog werkelijk de blanke top der duinen gezien en ik ben warempel een beetje jaloers. 'k Heb u lief, mijn Nederland, maar Walcheren kan toch ook nog wel. Er is haast geen plek op Walcheren, waar ge zijn witte duinen niet ziet,zijn duinen, die achter zijn groene lommers en groene heggen oprijzen als een sneeuwgebergte. Dit zij n geen duinen zooals ge ze uit Holland kent. 30

de Wete | 1993 | | pagina 32