op Veere's stadhuistoren het traditionele haan tje-van-den-toren missen en daarvoor in de plaats een schip een viermaster, van kundig smeedwerk aantreffen. Een schip als windwijzer is voor dit oude handelsstadje een bijzonderheid geweest, want, halen wij de woorden aan van den kroniekschrijver Johan van Revgersber- ghen, die zegt: op dit Stadthuys is in den jare 1599 ghestelt ende gemaeckt een cierlijcken tooren, van de grondt af aerdich ende propijs gebout, alsser wel in Zeelandt geen te sien is, na de mate van sijn proportie, op welcke spitse gestelt is, ende staet noch alsnoch een verguldt schip, tot teycken van haer ouden endegedueri- gen handel ter Zee. Het is echter niet waarschijnlijk dat Veere's stadhuistoren altijd een schip heeft gehad, al thans die toren welke nu nog bestaat dateert slechts van 1599, hoewel er tevoren bij het bouwen, een andere toren moet hebben bestaan. Wij lezen in de stadsrekeningen van 1476 dat aan zekeren Cornelis Bartels voor een vaessche coopers, daar men die weerhanen op den toorn af maecte en op die hout maelge (draaiden) een bedrag van 4 schellingen en 2 grooten Vlaenis werd betaald. Hieruit zou men we! kunnen afleiden, dat toen geen schip, doch een haantje op den toren moet hebben gestaan. Even verder komen nieuwe desbetreffende posten voor, want 15 schellingen werden aan Jan IJsebrantz be taald voor het schilderen en vergulden van de weerhanen op het stadhuis en den toren, en van die coppen van die weerhanen en anders opt stedehuys te vergulden kreeg hij nog 20 schellin gen. Stappen wij af van dit punt en bezien wij het bestaande schip, dan komen wij tot stilstand voor een tweetal vragen, die niet zo eenvoudig op te tossen zijn: dateert dit scheepje van 1599 (eventueel iets vroegerof heeft men het pas in 1706 op den toren geplaatst? Eerst moet de tweede mogelijkheid onder oogen genomen worden. Op den boegspriet staat een vlaggetje, dat het wapen van Borselen voorstelt, namelijk een zwart veld met een horizontalen zilveren balk; dit vlaggetje heeft bovenin het jaartal 1706, terwijl van onder II. M staat, waarschijn lijk initialen. Is dit vlaggetje even oud als het schip, dan weten wij, dat er iets gebeurd is met het scheepje dat in 1599 op den toren geplaatst is, maar het staat geenszins vast, dat deze vlag met datum vanaf den beginne op het schip heeft gestaan, en te bewijzen is het niet, dat wij geen nauwkeurige teekeningen hebben van dien tijd, waar wij anders de details zouden kunnen nagaan. Er bestond in die dagen een zeergroote mate van vrijheid in teekenen, in weerwil van het feit, dat de teekeningen van vorige eeuwen den indruk geven zeer nauwkeurig te zijn. Het scheepje, zooals wij het zien, is dus in ieder geval ruim twee honderd jaar oud. Bezien wij daarentegen het scheepsmodel, dan valt dade lijk de gelijkenis op met die schepen, welke in de 16e eeuw op de Noordzee voeren. Maar ook dit zegt nog niets, ergo, een afdoende oplossing betreffende de vraag of 't scheepje van den oorsprong van den toren dateert, dan wel werkelijk van de datum die in het boegspriet vlaggetje staat gesneden zal wel voorloopig niet te bereiken zijn, vermits nergens melding ge maakt wordt van het verdwijnen van het scheep je van 1599. De windwijzer zooals wij die nu hebben heeft op den beganen grond ieders verbazing gewekt, zoo niet wat betreft zijn gewicht -het schip weegt ongeveer 60 kg- dan toch aangaande zijn afmeting. Van voor- tot achtersteven meet het schip 2 meter, van de kiel tot het vaantje 1.65 meter. Zooals reeds gemeld, is het een viermaster, eenigs- zins van het mode! dat als type van een oorlogs schip van de 16e eeuw voorkwam. Eigenlijk zou men het als een dier typen kunnen beschouwen: twee groote masten en dan op het achterplecht nog twee kleine masten, die evenals tegenwoordig de bijzeilen aan boegspriet en de zoogenaamde vlieger, slechts bijgezet werden als het noodig was, soort bezaansmasten dus. Het schip voert vijf vlaggen: de reeds vermelde vlag met datum en initialen aan den boeg en het wapen van Borselen, dat ook voorkomt in het wapen van Veere; de twee achterstevenmasten voeren eveneens het wapenschild van Borselen, dus dat van de voorname heeren van Veere. Van de twee andere masten voert de voormast een vlag met het wapen van Zeeland in een anker, terwijl het woord Vere langs den stok staat. De hoofdmast voert het wapen van Oranje met de markiezenkroon; daarboven heeft men een wimpel aangebracht, waarin uitgesneden is REP 1933, ter herinnering aan de reparatiewerkzaamheden van dit jaar. Naar sommigen zich nog weten te herinneren is het schip ongeveer vijftig jaar geleden ook eens voor dergelijke doeleinden naar beneden ge haald. Het scheepje is voorts zeer fraai bewerkt 12

de Wete | 1994 | | pagina 14