/Go\ X/ b LAAT HET DE WETE WETEN Rijksweg een tuincentrum exploiteerde. Ook hier deed het tot voor kort dienst als onderdeel van een volière. Zeer recentelijk is het tuincen trum verkocht en ons raam, zo mogen we het nu wel noemen, kreeg een plaatsje bij de schoon zoon van de heer Davidse, de eigenaar van Willem's Winkel aan de Dam in Middelburg, onder de uitdrukkelijke bepaling dat het niet verkocht mag worden. Ik ben ter plaatse gaan kijken, want ik wilde het raam waarvan ik zoveel had gehoord nu wel eens met eigen ogen aanschouwen. Het bleek dat Willem inmiddels de liefde voor het raam heeft overgenomen, want hij vertelde me dat hij van plan is het wat op te knappen en te schil deren. Inmiddels zijn de plannen voor de herbouw van de Synagoge rond. Het raam heeft hierin geen plaats gekregen, onder andere omdat de ster in het raam niet de vorm van een He breeuwse ster heeft. Het is mogelijk dat het raam een plaatsje krijgt in de winkel van Willem als blikvanger en sfeer maker, zodat ook u nog jaren van dit raam kunt genieten, vooral nu de historie ervan bij een breder publiek bekend is. F.A. Broeksma Dr. J. Schouten uit 's-Gravenhage deed ons de volgende reaktie toekomen op het verhaal over dokter De Puut. Naar aanleiding van het interessante artikel van de heer Midavaine in "De Wete" d.d. oktober 1993 heb ik nog eens opgezocht wat Dr. J.C. de Man geschreven heeft over Anthony de Puyt in zijn boek: "De Geneeskundige School te Mid delburg", 1902. Op 11 november 1859 werd De Puyt na opgeleid te zijn aan deze geneeskundige school bevorderd tot "heelmeester ten plattelande". Omdat hij zich reeds tevoren op de studie van de anatomie had toegelegd werd de vier-jarige opleiding voor De Puyt met een jaar bekort. Hij stond bekend als kundig en zoals De Man schrijft was zijn roem in heel Nederland groot. Rijken zonden equipages om hem op te halen en uit Holland kwamen patiënten om hem te raad plegen, maar meestal was hij nergens te vinden, aldus De Man. De Puyt hield onder meer spreekuur in herbergen in Breskens, Vlissingen en in Middelburg in een herberg op de hoek van de Varkensmarkt en de Gortstraat. Helaas waren deze lokaties niet zo gunstig, gezien zijn drankzucht. In april 1892 was hij tijdens een zwerftocht zo door de kou verstijfd, dat hij drie dagen voor een gloeiende kachel zat. Zelfs brandewijn werd door hem geweigerd. Op zijn verzoek werd Dr. De Man, zijn oude leermeester, ontboden, die hem echter in coma aantrof met trismus en tetanie. Het was onmogelijk zijn stok los te maken uit zijn verstijfde handen. Het is dus niet juist dat hij verdronken is. De Man geeft toe dat hij weet van merkwaar dige genezingen door De Puyt, maar niet door zijn recepten, die meestal onleesbaar of onbe schreven waren. De genezingen berustten öf op suggestie, óf op het feit dat artsen die de patiënt eerder hadden behandeld, het geval verwaarloosd hadden. Medische fouten zijn van De Puyt niet bekend, maar merkt De Man op, daar zorgden trouwens de apothekers voor. Dat De Puyt overigens inderdaad zeer bekend was blijkt uit het feit dat vele mensen hem volgden op zijn laatste gang naar het kerkhof te Middelburg. Redaktie 18

de Wete | 1994 | | pagina 24