1798-1870, Goes, De Koperen Tuin, 1993 (f 59,90), ISBN 90-72138-27-9. - Walacria, een kroniek van Walcheren, deel 5, Middelburg, StichtingNatuur-en Recreatieinfor matie, 1993 (f 28,50 in de boekhandel, of door overmaking van 33,50 -inclusief verzendkosten- op giro 5652027 t.n.v. StichtingNRl, Middelburg, o.v.v. Walacria 5), ISBN 90-72146-22-0. Peter Sijnke De stadsregering van het welvarende Middel burg besloot in 1735 tot de bouw van de huidige monumentale Koepoort. Vier jaar heeft het werk geduurd, onder leiding van stadsarchitect Jan de Munck. Middelburg bezat in vroeger tijden vele stadspoorten. Op één uitzondering na zijn ze allemaal verdwenen in de loop der eeuwen. Alleen de Koepoort trotseerde de tij den. De dringend noodzakelijk restauratie van deze sierpoort startte in september 1992 en werd voltooid in het voorjaar van 1993. De huidige bewoner van het gebouw, Leendert van de Pool, volgde in die periode als tekenaar/ kunstenaar de werkzaamheden. Het resultaat is het boekwerkje Restauratie Koepoort, door het oog van de kunstenaar. Op vrijdag 10 september 1993 ontving de heer G.B. Schoenmakers, wethouder stadsvernieu wing, in de burgerzaal van het stadhuis het eerste exemplaar. Een goed gekozen moment: daags voor Open Monumentendag. Veel bezoe kers hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt een kijkje te nemen in het inwendige van de Koepoort, om met eigen ogen het resultaat van de kostbare restauratie te bewonderen. Leendert, die in de poort ook zijn atelier heeft, zegt over de restauratie o.a.: "Voor mij als kunstenaar was dit een grandioos gebeuren, het veranderingsproces. "Dit proces is te zien in een uitgebreide serie tekeningen die begint met de Koepoort in oude staat, vervolgt met gede tailleerde afbeeldingen van de restauratie en eindigt met de Koepoort in volle glorie, mei 1993. De uitgave geeft een origineel en geva rieerd beeld vanuit diverse invalshoeken. Naast de tekeningen van Leendert zijn bijdragen opgenomen van wethouder G.B. Schoenmakers, P. W. Sijnke, gemeente-archivaris, W.T. van der Veur, sectie-hoofd Bouwkunde en A.S. Louws, bedrijfsleider aannemersbedrijf Geschiere-Wat- tel B.V. Voor liefhebbers van monumenten èn voor lief- 20 hebbers van tekeningen is aanschaf van dit boekje een goede keus. Lezers en kijkers zullen er veel plezier aan beleven. Restauratie Koepoort, door het oog van de kunste naar. Redactie Peter Sijnke, tekeningen Leendert van der Pool. Uitgave L. van der Pool, Middelburg 1993 (f 24,90). ISBN 90-9006398-6. R. Kruse-Ter A vest FLESSELINGEN - een bundel Vlissingse herinneringen Weet u wat een "Flesseling" is? Ik niet, maar het voorwoord van het boek met die titel gaf het antwoord: een Vlissinger die met liefde kan vertellen over zijn/haar stad. Drie van deze Flesselingen zorgden samen voor een nieuwe uitgave: Piet Quite (in september j.l. bij de HKW te gast), Helene van Woelderen en P.L. Koppen. De bundel Flesselingen bevat een groot aantal korte verhalen over het Vlissingen van voor, tijdens en net na de oorlog. Verhalen, geschre ven door drie verschillende mensen met ver schillende uitgangspunten, maar met als onbe twist voelbaar bindend element de liefde voor de Scheldestad. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer de Scheldemusch, enige koninklijke bezoeken aan Vlissingen, de moord bij de Keersluis, de meidagen van 1940 en andere oorlogsherinneringen, van 1940 en andere oorlogsherinneringen. De zorgvuldig gekozen illustraties voegen vaak iets extra's aan de verhalen toe. Dat historisch gezien niet alles 100% correct is, is simpel te verklaren uit het feit dat het gaat om persoonlijke herinneringen en is derhalve geen echt bezwaar. Dat men spreekt van de Operatie "Infantuate" in plaats van "Infatuate" is echter slordig, zeker voor een uitgave waarmee men pretendeert 50 jaar bevrijding te herdenken. Toch is Flesselingen een lezenswaardig boekje, zowel voor Vlissingers die de periode uit eigen ervaring kennen als voor andere geïnteresseerde lezers. - Piet Quite, Helene van Woelderen, P.L. Koppen, Flesselingen. Uitgeverij ADZ, Vlis singen, 19,95. G.J. de Rooij

de Wete | 1994 | | pagina 26