werk. We lagen in de Laakhaven te Den Haag, waar 's morgens omstreeks 8.15 uur de Gouden Koets arriveerde. Zij werd in een speciaal gecon strueerde kooi gereden en door middel van een grote st oomkraan aan boord gehesen. Uit vrees voor moeilijkheden had de vaste machinist van deze kraan voor de eer bedankt en was een ander ingeschakeld. Toen de koets eenmaal aan boord stond werd zij uit de kooi gereden, werden de wielen vastgezet met keggen en de assen vastgebonden met touwen. Daarop be gon, onder politie-escorte, de reis via de Schie naar Rotterdam (Parksluizen), Maas, Dordtse Kil, enz. naar de vluchthaven bij Zijpe waar werd overnacht. Wij hadden tijdens de reis rustig weer. In de loop van de middag van 24 mei kwamen we bij de sluis van Veere. Daar stonden nogal wat belangstellenden die van dit ongewone transport lucht hadden gekregen en hoopten iets te zien. Tot hun teleurstelling waren de ruimen echter gesloten en afgedekt met dek zeilen. We voeren via het Kanaal door Walche ren naar Middelburg, waar we tegen de avond aankwamen en afmeerden in de buurt van het station Tot zover Cornelis Schot. De volgende dag, 25 mei, werd de tentoonstel ling officieel geopend. Een groot deel van de Walcherse jet-set, leden van Gedeputeerde Sta ten. Burgemeesters enz., was daartoe naar de Loskade te Middelburg gekomen. Jhr. Mr. W.C. Sandbergtot Essenburg, burge meester van Middelburg, trad op als gastheer. Hij sprak woorden van welkom tot de genodig den, in het bijzonder tot de opperstalmeester van H.M. de Koningin, Mr. Tjeenk Willink en tot de eerste stalmeester W.F.K. Bisschoff van Heemskerk. De officiële opening werd verricht door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A.F.C. de Casembroot. Hij zei verheugd te zijn namens de Zeeuwse bevolking de tournee te mogen inwijden. Verder bracht hij dank aan de Koningin voor haar welwillendheid de koets tijdelijk ter beschikking te stellen, een gebaar dat de Zeeuwse bevolking zeker zou waarderen. De bevolking kon van zijn aanhankelijkheid jegens het Oranjehuis blijk geven door in grote getale de tentoonstelling te bezoeken, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het Koningin Julianafonds. Nadat het woord was gevoerd door de heer Stark van het Koningin Julianafonds en de heer Kroes van de Stichting Particuliere Binnen- 22

de Wete | 1994 | | pagina 28