OUDE WETES TE KOOP vaart, bezichtigde het gezelschap als eerste de tentoonstelling. Hierna kreeg de bevolking de gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken. Cornelis Schot hierover: "Er waren 2 loop bruggen gebouwd, één voor het binnenkomende en één voor het uitgaande publiek. Honderden mensen stonden te wachten. De reakties waren opgetogen, men wilde wel in de koets kruipen, maar dat kon niet. Er kwamen ook klassen schoolkinderen, die tussendoor naar binnen werden geloodst. De toegang bedroeg 25 cent en er waren ook boekjes met een beschrijving te koop. Men vergaapte zich aan de flonkering van de Gouden Koets en de gala-uniformen van de garde-regimenten. De tentoonstelling was tot ongeveer 9 uur 's avonds geopend. Ik hielp bij het begeleiden van de bezoekersstroom en hield ook een oogje in het zeil als één der personeelsleden van de Koninklijke Stallen van boord moest Het bezoek aan Middelburg is overigens rustig verlopen. Het dag-, noch het nachtrapport van de gemeentepolitie Middelburg vermeldt over de bewuste dagen enig incident met betrekking tot het bezoek van de Gouden Koets. Op 27 mei ging men door naar Vlissingen. Daar werd ligplaats gekozen aan de Houtkade bij het voormalige Stadhuis, een kade die toen nog niet ten offer was gevallen aan de expansiedrift van een bekende scheepswerf. Ik (schrijver) heb daar 's avonds de "MAWA" bezocht en met genoegen gekeken naar de voor die tijd unieke tentoonstelling. Ook in Vlissingen was de be langstelling groot. Een en ander had een goed verloop dankzij de politie die volgens Cornelis Schot de zaak zeer goed in de gaten hield. De volgende dag werd bij windkracht 7 en flinke zeegang ("goed dat zij vaststond", aldus Schot) overgestoken naar Breskens, waarmee aan het uitstapje van de Gouden Koets naar ons Heem een einde was gekomen. De huidige eigenaar, de heer G.J.M. van Och- ten, stelde mij in de gelegenheid de "MAWA", nu "BATAVIER", te bezoeken. Op 23 augustus 1993 bezocht ik het schip in de Maashaven te Rotterdam, waar het op lading lag te wachten. Een bijzondere ervaring om na 49 jaar het schip terug te zien. Het zag er na al die jaren nog prima uit, een "grand old lady" van de binnen vaart. De eigenaar schoof enkele luiken opzij en ik kon afdalen in het ruim waar ooit de Gouden Koets heeft gestaan nu alleen een leegte, klaar om graanprodukten te vervoeren. Het hoogteverschil met andere schepen was duidelijk. Dat was dan ook de reden waarom dit schip het transport van de Gouden Koets inder tijd kreeg toegewezen. Mocht u, lezers, dit schip ooit ergens aantreffen, denkt u dan nog eens aan de kostbare lading die het in 1949 aan boord heeft gehad. Bronnen: Gemeentearchief Middelburg Koninklijk Huisarchief Den Haag De heer C. Schot, Zwijndrecht. Met dank aan: Redaktie Schuttevaer Deventer De heer G.J.M. van Ochten, Rotterdam Mevrouw C.H. Sneijen-Schot, Maasbracht. Jules Braat Gedurende een half jaar zullen er op de bijeenkomsten oude Wetes te koop worden aangeboden. Kijkt u eens in uw eigen voorraad, of u nog iets mist! Er is ook nog een beperkt aantal complete jaargangen verkrijgbaar, maar haast u, want OP OP! Prijs 1,00 per stuk 2,50 per drie ƒ3,00 per jaar 23

de Wete | 1994 | | pagina 29