Buitenheemse excursie Het leek een heel avontuur, de jaarlijkse buiten heemse excursie nu eens niet te richten op verre oorden, maar het dichtbij te zoeken, in dat deel van Zeeland waar heel veel Walcherenaren maar zelden komen. Twee bussen vol lieten zich verleiden en hebben op een stralende zaterdag genoten van een uit stekend voorbereide tocht met zoveel variatie en informatie dat iedereen voldaan naar huis terugkeerde. Al direct na de Veerse dam kregen we heel veel bijzonderheden te horen over de Oosterscheldekering. Gegevens die we lang niet allemaal tot onze parate kennis mogen rekenen. Een rondtocht over Schouwen-Duiveland voer de langs smalle wegen en door heel kleine plaats jes, soms maar een paar huizen groot maar ieder met z'n eigen historie. In Zonnemaire rondden we de Kerkring, zagen het huis waar de natuur kundige Zeeman werd geboren alsmede het borstbeeld van deze Nobelprijswinnaar dat wat terzijde staat. Dat de regen veel Schouwse akkers blank had gezet was vanuit de bus goed te zien. Zierikzee betekende niet alleen koffiepauze maar ook een stadswandeling o.l.v. onze gidsen Alie Kammeraad en Wil Valckenier von Geu- sau voor wie ook het Schouwse geen geheimen bleek te hebben. Na Flipland en een toertje Tholen was de stad Tholen aan de beurt. Burgemeester van der Munnik ontving ons heel hartelijk in het fraaie voormalige stadhuis dat, nu het hele eiland één gemeente is, alleen nog een ceremoniële functie heeft. Eén van onze leden was zo gelukkig daar het origineel aan te treffen van een schilderij waar van zij een reproductie had, maar niet de naam van de schilder wist. Die zal ze vast nooit meer vergeten. De man die de Thoolse O.L. Vrouwekerk welhaast tot zijn woonhuis heeft gemaakt nam ons in twee groepen mee naar deze grote, voor Tholen beeldbepalende, kruisbasiliek in Bra bantse gothiek. Luchtbogen aan het schip en straalkapellen onderstrepen de omvang van de indrukwekkende kerk. Een korte wandeling door het intieme Tholen voerde ons terug naar de haven en de bussen. Via de Oesterdam met aanliggende vogelrijke natuurgebieden reisden we tenslotte naar Yer- seke. Een film en een korte lezing over de mossel- en oestercultuur waardoor Yerseke zijn faam geniet, vormden het voorgerecht tot de mosselmaaltijd. Naar verluidt hebben we ons meer dan gemiddeld tegoed gedaan aan de kleine maar fijne zeevruchten. Zeeuwen genoten van Zeeland. M.J. Daamen-v. Houte Op 29 september '93 was het woord aan Piet Quite ("Kwiete" zoals hij zichzelf voorstelde). Bij velen bekend als auteur van "Barsten in de fles": jeugdherinneringen van een ongeveer tien jarige aan het oorlogsgeweld in en de bevrijding van Vlissingen. Ook auteur van "Willem Ruys", het schip dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in die stad op stapel stond. Uit heel zijn lezing bleek dat die oorlog een enorme indruk had gemaakt op de jonge Quite. "Walcheren en Albion" had hij zijn verhaal ge noemd. Zoals hij zelf al opmerkte was het geen gemakkelijke opgave die relatie duidelijk aan te geven. Het waren bekende items als Radio Oranje, de Engelandvaarders, het vertrek van de Maatschappij Zeeland uit Vlissingen, die hij daarbij aanhaalde. Passages uit beide boeken verlevendigen het betoog. Eveneens het verhaal van twee Enge landvaarders, zonen van de vroegere Vlissingse huisarts Wolters. Elders in dit blad gaat de heer A.H. van Dijk wat dieper in op hun ervaringen. 'Nog een andere spreker kwam die avond aan bod: de heer W.P. Roose bood met enkele welgekozen woorden, onze kring een exemplaar 3

de Wete | 1994 | | pagina 5