DE GEMEENTE MOET EEN NAAM HEBBEN Zo maakten aangeharkte erven plaats voor betonnen opritten; windsingels met hun ver scheidenheid aan bomen en heesters verdwenen. De verstedelijking had invloed op de beplanting van de boerentuin. De boerin paste de beplan ting aan, zoals de nieuwbouwtuin te zien gaf. Welke waarde bezit de traditionele boerentuin om beschermd en gememoreerd te worden? In Engeland en ook in Zwitserland en Duitsland heeft men het belang hiervan al lang ingezien. De aanleg gaat terug op die van de oude kloos tertuinen. Sommige plantensoorten zijn vaak nergens meer bekend. Van oudsher is het de boerin die zich met de (voor)tuin bemoeit. Ze dient tot nut (moestuin) en tot sier en status (bloementuin). Het economische deel van het bedrijf is de taak van de boer en geschiedt achter. Op iedere boerderij "gaat wat achter is voor". Per regio is de boerentuin verschillend, afhan kelijk van grondsoort en afmeting van het boe renbedrijf. De kruisvorm in de aanleg treft men in onze streek niet aan (invloed van het calvi nisme?). Geometrische vormen worden voor de perkjes gekozen, omgeven door buxus- of ker- noffelhaagjes. Al naar de streek worden paadjes aangeharkt, bedekt met schelpegruis of met grint. Ook de keus van bloemensoorten als be plantingen verschilt per streek. Veel voorkomend zijn begonia, dahlia, schild- zaad en primulasoorten, waarvan bij ons het "bakkruudje" bekend is. Het dankt zijn naam aan het gebruik ervan bij het vervaardigen van gebak. Stamrozen, pluimhortensia's en pioen rozen treft men heel vaak aan. Aan de rand van de moestuin bloeien goudsbloemen, afrikaantjes of Oostindische kers om ongewenste insekten af te weren. Een haag van buxus, taxus of liguster houdt de kippen en ander vee erbuiten. Een boomgaardje, als overgang naar het achter liggende akkerland hoort erbij, evenals een bank als rustpunt om uitzicht te hebben over de omgeving. Een prieel of leilinden zorgen voor het rusten in de schaduw. Terzijde van de voor deur worden bomen of struiken in fraaie vor men gesnoeid. De heer Smallegange maakt deel uit van een werkgroep die zich ten doel stelt boerentuinen te inventariseren en te beschermen. Deze werk groep wordt gevormd door mensen die be trokken zijn bij de landbouw, bij monumenten en plantendeskundigen. De werkgroep ontvangt geen subsidie. In gesprekken door het hele land gevoerd verkrijgt men een schat aan informatie. Cultuurhistorisch zowel als botanisch van groot belang. De Landbouwuniversiteit van Wage- ningen en openlucht-musea kunnen deze infor matie gebruiken. Ook richt zij zich tot boerin nen die tussen 1910 en 1940 geboren zijn. Gedetailleerde tekeningen van bestaande boe rentuinen zijn zeer welkom. Over het voor komen van de traditionele boerentuinen op Walcheren is nog weinig bekend. De spreker van deze interessante avond ontvangt gaarne uw informatie hierover. Zijn adres is: Mr. G.W. Smallegange, Brugdam 25, 4286 AX Almkerk. R. Rauwe-Labruyere Het kan niemand zijn ontgaan: er wordt naar stig gezocht naar een naam voor de nieuwe plattelandsgemeente op Walcheren. Sinds no vember wordt de toekomstige gemeente welis waar getooid met de naam Veere, maar dat is volgens Gedeputeerde Staten slechts een voor lopige naam, een werknaam. Omdat de ervaring leert dat de grens tussen voorlopig en definitief in veel gevallen een vage is, vraagt de suggestie om een reactie. Die van bestuurders en historici was weinig geestdriftig, aldus de PZC van 11 november. Terecht. De naam Veere mag dan bij velen, vooral ook buiten onze provincie en ons land, een vertrouwde klank hebben en door velen onmiddellijk geassocieerd worden met monumenten en waterrecreatie, historisch ge zien ligt het niet erg voor de hand juist déze naam als etiket voor de nieuwe gemeente te gebruiken. Veere heette vroeger ook wel -met de van Kampen op Noord-Beveland afgeleide naam- Campvere, voor een onder de vleugels van het oudere en aanvankelijk belangrijker Zanddijk ontstane havenbuurt. Op woensdagavond 10 november vroeg de PZC ook mij om commentaar en suggesties. De 6

de Wete | 1994 | | pagina 8