ronde vijver op de kruising van de zichtlaan en de singels. Een interessante clausule in het contract is verder: "(de koop omvat) alle de Meubelen, die den Heer Vercooper in het huys sijn competee- rende, en alle de ornamenten, en hof gereed schappen daar toe behoorende: dogh ingevalle de Heer Cooper genegen was t'eenigentijt het schilderij Cabinetje te veranderen, en de pour- traiten daar uyt te doen, sal den Hr. Cooper den versoght sijnde, de pourtraiten van de Familie van den Heer Vercooper moeten laten volgen"17. Pieter Boddaert was burgemeester van Mid delburg. Hij was gehuwd met Anna Maria Kien, uit welk huwelijk een zoon en twee doch ters voortkwamen18. Het gezin bewoonde de huizen Het gekroonde Brood en De Jordaan in de Lange Noordstraat in Middelburg19. Uit de tijd dat Boddaert op Steenhoven woonde, da teert ook een tekening van de voorzijde van het huis20. Deze laat weinig verandering zien ten opzichte van de plaat in de Chronyk. Na het overlijden van Boddaert in 1732 werd zijn bibliotheek van 1512 boeken en vele nooit gepubliceerde artikelen over theologische on derwerpen van zijn hand geveild. De gedrukte catalogus vermeldt eveneens "Een Clavercim- bel, zijnde een Staartstuk met 3 Registers, lang Clavier"21. De buitenplaats werd verkocht op 22 april 1733. De omschrijving op het verkoop affiche luidde: Een Aansienelijk en seer Ver makelijke Buytenplaats, Van ouds genaamd Steenhoven. Met sijn Heeren Huysinge, Daar op een Cierlijken Thoren met een Horologie wijsende de ueyr ende de Maan, en slaande Kloeke, Somerhuys, Stallingen, Koetshuys, Boe- re Wooninge en fraaye Plantagie, Parteeres, Vischrijke Vijvers, als anders", en verder:" waar van het Heeren Huys voorsien is met 11 a 12 soo behangen en onbehangene Plaatsen en Vertreck- en en andere Commoditeyten meer"22. De koper was mr Cornelis Lampsins, sinds 1717 heer van Brigdamme. Hij was een lid van een machtige en rijke koopliedenfamilie uit Vlissin- gen. Reeds in 1737 werd Steenhove echter op nieuw verkocht. De juiste reden hiervoor is onbekend. De familie Lantsheer op Steenhove Bij de veiling van Steenhove in 1737 werd het hof gekocht door mr Johan Lantsheer (1692- 1742). Deze was in 1724 in Macassar gehuwd met Anna Wilhelmina Gobius (1708-1726). Hij was in Oost-lndië opgeklommen tot resi dent van Cheribon. Bij zijn terugkeer in Mid delburg liet hij aan de Korendijk een huis bouwen, dat hij dan ook Cheribon noemde. De eerste steen werd op 13 december 1739 gelegd door zijn toen dertienjarige zoon23. Lantsheer veranderde niet veel aan de buiten plaats. Wel liet hij in 1737 door de beroemde Antwerpse architect Johan Pieter van Baur- scheit een nieuw inrijhek leveren. In het reke ningenboek van Van Baurscheit staat het vol gende: "1739 23 October, mijn Hr. Lantsheer aan JP: van Baurscheit voort volgende in zeeuws geit: 1737 16 juli, gelevert eene blauwe steene poorte waer voor comt 300,dito noch gelevert een ijsere heek wegende hachthondert en twe pont a vier stuyfers par pont is 190:9'2- 1738 11 maart, gesonden aan sijn Edle vier piëdestallen (voetstukken voor beelden) en noch een wat grooter, comt voor ieder elyn twee en viertigh guldens zeeuws geit dus comt 216,"24. Waarschijnlijk bleef het hierbij en werd de tuin niet verder veranderd. Hooguit vereenvoudigde men de parterres achter het huis. Tot de weinige veranderingen in deze periode kan wel de bouw van een bijgebouw gerekend worden. Dit stond ten westen van het huis en was mogelijk de orangerie25. Zijn zoon, mr Jacob Frederik Lantsheer (1726- 1785), werd na de dood van zijn vader in 1742 eigenaar van Steenhove. Hij bekleedde verschil lende ambten, zoals equipagemeester en opper- boekhouder van de O.I.C. en kiesheer van Middelburg. Hij was gehuwd met Maria Jacoba de Kokelaar, en later met zijn nicht Adriana Anna Theodora Gobius 1754-1785). Steenhove had bij zijn overlijden in 1785 haar eind zeven- tiende-eeuwse toestand waarschijnlijk nog gro tendeels gehandhaafd. De volgende eigenaar, zijn zoon mr Johan Pieter Lantsheer (1737- 1797) veranderde dit echter drastisch. Hij liet de gehele tuin omvormen in de toen moderne landschapsstijl. Hij was gehuwd met Cecilia Maria Steengracht (1764-1816). Na een carriere als zeeofficier, werd hij lid van de Middelburgse vroedschap. Na zijn overlijden in 1797, bewoonde zijn wedu we de buitenplaats nog tot 1800. De aanleg van de landschapstuin Vanaf circa 1770 werden in Nederland zoge naamde landschapstuinen aangelegd. De ge dachte achter deze nieuwe mode was, dat niet de 8

de Wete | 1994 | | pagina 10